Regeneracja lamp samochodowych w 4 krokach
Regeneracja reflektorów samochodowych to usługa wpływająca na estetykę naszego pojazdu, ale przede wszystkim podnosząca bezpieczeństwo jazdy i zwiększająca widoczność na drodze. Na rynku istnieją firmy oraz warsztaty, które oferuję tę usługę, pomagając kierowcom w przywróceniu lampom dawnego blasku. Jednakże czyszczenie reflektorów można też przeprowadzić na własną rękę, o ile zabrudzenia i odpryski nie posunęły się do tego stopnia, że uszkodziły strukturę lampy. Przyjmuje się jednak, że większość tego typu zabrudzeń i rys można usunąć bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z wymianą reflektorów. Co więcej, nie zawsze będzie konieczna wizyta w warsztacie. Istnieją domowe sposoby na polerowanie lamp. Jak się za to zabrać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Polerowanie reflektorów – co wpływa na żywotność lamp?
Matowienie lamp to powszechny problem, który prędzej czy później dotyka każdego wieloletniego kierowcę. Nieprawidłowości w strukturze reflektorów powstają z czasem i za sprawą niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych, obecności soli drogowej zimą czy pyłu latem. Zjawisko to wpływa bezpośrednio na widoczność samochodu po zmroku, co może stanowić zagrożenie na drodze. Wymiana lamp samochodowych na nowe wydaje się więc najprostszym rozwiązaniem, ale istnieje także inny sposób, który pozwoli przywrócić reflektorom blask i tym samym zapewnić nam bezpieczeństwo. Jak wypolerować lampy w aucie? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, którzy chcą zająć się tym na własną rękę. Polerka to metoda, która może odwrócić proces matowienia się struktury lamp i przywrócić im atrakcyjny wygląd, wpływając tym samym na bezpieczeństwo na drodze. Proces polerowania reflektorów można przeprowadzić samemu lub – jeśli nie mamy czasu i ochoty – oddać pojazd do warsztatu, który zajmie się tym za nas. Jeżeli wolisz zaoszczędzić na tym zabiegu, dowiedz się więcej o ręcznym czyszczeniu lamp samochodowych.
Dlaczego warto polerować reflektory samochodowe?
Przeprowadzenie renowacji lamp samochodowych znacznie poprawia wygląd pojazdu. Matowe klosze potrafią sprawić, że nawet nowy samochód wydaje się dużo starszy. Jednak nie tylko estetyka jest w tym przypadku ważna. Pożółknięte lub uszkodzone lampy znacząco ograniczają widoczność podczas jazdy. Wpływa to także na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Niewłaściwe oświetlenie pojazdu może stanowić dla policji podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Co więcej, takie auto może też nie zdać obowiązkowego przeglądu technicznego. Z tego powodu regeneracja lamp samochodowych ma kluczowe znaczenie, zarówno pod względem estetycznym, jak i dla bezpieczeństwa na drodze oraz w celu przestrzegania przepisów.
Jak wypolerować lampy w samochodzie i czego będziemy potrzebować?
Tańszym rozwiązaniem niż wizyta w warsztacie jest oczywiście samodzielne polerowanie lamp samochodowych, jednak aby to zrobić prawidłowo, potrzebujemy podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim musimy się wyposażyć w dedykowane produkty i akcesoria, dzięki którym proces czyszczenia reflektorów przebiegnie szybko i sprawnie. Warto wyposażyć się w dedykowane pasty do renowacji lamp oraz pad polerski dedykowany do plastiku. Następnie wystarczy dobrać odpowiednią pastę polerską do reflektorów. Opcjonalnie można też zastosować preparat do zabezpieczenia reflektorów, który nakłada się na sam koniec po skończonej pracy.
W ofertach niektórych sklepów znajdują się całe zestawy służące samodzielnemu czyszczeniu lamp samochodowych. Na zdjęciu: zestaw do regeneracji lamp marki Indasa.
Jak często powinniśmy przeprowadzać zabieg polerowania reflektorów?
Zabieg czyszczenia lamp samochodowych powinniśmy przeprowadzać najpóźniej wtedy, kiedy widzimy zmiany gołym okiem, a widoczność po zmroku przy włączonych światłach ewidentnie spadła. Co więcej, już nawet po około roku użytkowania reflektorów, możemy zacząć zauważać początkowe ślady zużycia, choć zazwyczaj na tym etapie są one subtelne i nie widać ich z daleka. Jednakże nietrudno sobie wyobrazić, że długotrwałe użytkowanie lamp samochodowych przez wiele lat znacznie pogłębia ten proces i z czasem regeneracja lamp samochodowych lub ich wymiana, staną się niezbędne. Odpowiedź na pytanie, jak często polerować lampy, brzmi: to zależy. Przede wszystkim od stopnia zużycia. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku samochodów osobowych, a inaczej w przypadku pojazdów dostawczych czy tirów. Na proces matowienia się lamp wpływają warunki atmosferyczne i poziom ich eksploatacji. Dobrze jest jednak prowadzić regularne czyszczenie reflektorów, ponieważ wpływa to na ich żywotność. Proste zabiegi o charakterze kosmetycznym możemy przeprowadzić na własną rękę, kiedy zobaczymy zmiany na powierzchni lamp.
Pasta do regeneracji lamp samochodowych, produkt marki Sonax.
Jak wypolerować lampy w samochodzie? – poradnik krok po kroku
Przed przystąpieniem do polerowania reflektorów samochodowych, warto poznać niezbędne kroki, które pozwolą odzyskać pełną przejrzystość oświetlenia samochodu. Proces jest znaczący nie tylko dla estetyki pojazdu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa jazdy. Oto poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces regeneracji lamp samochodowych, dzięki któremu przywrócisz im blask i pierwotną funkcjonalność.
- Zabezpieczenie powierzchni wokół reflektora – konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie obszaru otaczającego lampę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Preparaty, których używa się do czyszczenia lamp samochodowych, różnią się od tych, którymi polerujemy lakier samochodu. Powierzchnię wokół lampy można zabezpieczyć za pomocą taśmy.
- Przygotowanie reflektorów do renowacji – na początek niezbędne jest zmatowienie powierzchni lampy i usunięcie fabrycznej warstwy ochronnej. Można to zrobić za pomocą papierów ściernych o różnych stopniach gradacji oraz wody, w której moczymy papier. Proces rozpoczynamy od najniższych wartości papieru, wykonując ruchy najpierw w poziomie, później w pionie. Ważne jest, by unikać ruchów kulistych, które mogą wpłynąć negatywnie na wygląd reflektorów.
- Polerowanie lamp – w trakcie polerowania do wyboru mamy kilka opcji. Możemy skorzystać ze specjalnych padów polerskich i mieć pełną kontrolę nad procesem albo wykorzystać maszynę polerską, lecz w tym przypadku zalecana jest ostrożność. Obroty nie powinny być wyższe niż 800–1000 obrotów na minutę, by nie uszkodzić klosza lampy. Maszynę powinno się delikatnie dociskać do powierzchni i monitorować zużycie pasty polerskiej.
- Zabezpieczenie reflektorów na przyszłość – pasta to jedno, ale po skończonej pracy możemy dodatkowo zabezpieczyć nasze reflektory specjalną powłoką lub preparatem. Ważne jest, by w ich przypadku stosować się bezwzględnie do zaleceń producenta.
Jeżeli nie mamy pewności, że zrobimy to dobrze mimo instrukcji i stosowania się do zaleceń producentów środków chemicznych, powinniśmy skorzystać z pomocy warsztatu lub specjalisty, który doskonale wie, jak wypolerować lampy samochodowe. Niewłaściwe podejście może przynieść odwrotny efekt i zniszczyć reflektory, a wtedy konieczna będzie ich wymiana.
Na podstawie 1opinii naszych klientów