Yanosik

Yanosik – co to takiego, ile kosztuje abonament i jak z niego korzystać?

Yanosik (pot. Janosik) to jedna z powszechnie używanych aplikacji dla kierowców w Polsce i silna konkurencja dla nawigacji, jaką standardowo oferuje Google. W 2023 roku z Yanosika korzystało miesięcznie ponad dwa miliony Polaków (podaje twórca aplikacji). Czym jest ten popularny program? Dlaczego warto korzystać z tego, co oferuje? Czy jest darmowy i ile kosztuje abonament Yanosika? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Yanosik do auta – jak to działa?

Urządzenie Yanosik to tak naprawdę aplikacja na telefony z systemem Android i iOS. Program cieszy się ogromną popularnością wśród kierowców, stanowiąc system ostrzegania przed różnorodnymi zagrożeniami na drodze. Aplikacja nie tylko informuje o wypadkach, kontrolach prędkości i obecności fotoradarów, ale także korkach na trasie, pozostałych niebezpieczeństwach lub konieczności zmiany trasy. „Janosik do samochodu”, jak czasem jest nazywany ten program, wzbudza ciekawość ze względu na swoją nazwę. Nawiązuje ona do postaci słynnego Juraja Jánošíka, polsko-słowackiego karpackiego zbójnika, który na Słowacji stał się bohaterem narodowym. Ze względu na film z 1974 roku w Polsce zaczęliśmy utożsamiać tę postać z anglosaskim Robin Hoodem. Jak się to ma jednak do aplikacji?

Czy Yanosik jest legalny? 

Jak już wspomnieliśmy, nazwa aplikacji jest nieprzypadkowa. Jánošík był bowiem człowiekiem sprzeciwiającym się niesprawiedliwości społecznej i nadużyciom władzy. Okradał bogatych, by pomagać biednym, a także brał udział w powstaniach narodowych. Choć aplikacja nie przyjmuje tak rewolucyjnych założeń, w sposób humorystyczny i zapadający w pamięć budzi pozytywne skojarzenia. Najważniejszym pytaniem nurtującym wiele osób jest to, czy korzystanie z aplikacji Yanosik jest w Polsce legalne?

Odpowiedź jest prosta – używanie tego rodzaju systemów nie łamie przepisów drogowych i jest w pełni legalne. Yanosik w żaden sposób nie interferuje z urządzeniami pomiarowymi policji czy innych służb. Nie informuje również o aktywności tego typu sprzętów kontrolno-pomiarowych, to znaczy nie mówi wprost, czy funkcjonariusz „celuje” w nasz pojazd w danej chwili, czy nie. Niemniej jednak warto pamiętać, że mimo iż korzystanie z Yanosika jest legalne, kierowca powinien być w pełni skupiony na jeździe. Rzucające się w oczy korzystanie z telefonu podczas jazdy może zwrócić uwagę policjantów z drogówki – a wtedy już szybko znajdą oni odpowiedni paragraf, by takiego kierowcę ukarać.

Główne funkcje Yanosika – co oferuje aplikacja?

Aplikacja powstała za sprawą firmy Neptis i jako mobilny program została udostępniona już w listopadzie 2010 roku. Obecnie łączy w sobie system ostrzegania przed radarami z platformą społecznościową. Sami twórcy od zawsze podkreślali i podkreślają, że Yanosik do auta powstał jako alternatywa dla innych programów antyradarowych i popularnego CB-radia. W podstawowej wersji aplikacja jest w pełni darmowa i dostępna na smartfony z systemem Android lub iOS. Oto wszystkie funkcje Yanosika:

  1. Tworzenie ogromnej bazy danych – aplikacja zbiera dane o lokalizacji około 35 tys. radarów w Polsce i za granicą. Bada szybkość przemieszczania się kierowców dzięki systemowi Live Track, na którego podstawie określa prędkość na danych odcinkach, zatory i korki.
  2. Funkcja antyradarowa – jednym z pierwotnych założeń aplikacji było informowanie kierowców o kontrolach prędkości. Kierowcy informują się wzajemnie na temat wydarzeń na drodze, a system przekazuje to innym kierowcom, którzy przejeżdżają tą samą drogą.
  3. Nawigacja – od 2015 roku Yanosik korzysta z Open Street Map, dając nam nawigację. W aplikacji można także planować trasy z uwzględnieniem wszystkich zagrożeń.

Czy aplikacja działa za granicą?

Yanosik jest dostępny także poza granicami Polski. Twórcy przekonują, że aplikacja zbiera dane, gdziekolwiek się znajdujesz. Ze względu na jej rodzimy charakter, jakość niektórych funkcji może być jednak gorsza w pozostałych krajach Europy. System odbiera komunikaty od posiadaczy aplikacji, a tych jest mniej na zagranicznych drogach niż w Polsce. Korzystanie z aplikacji wymaga też dostępu do internetu, którego pakiet może być droższy poza Polską. Kwestie tego, czy możesz używać Yanosika w innych krajach Europy, powinieneś ustalić indywidualnie.

Yanosik GT i Yanosik GTR – co to takiego?

Yanosik GT i Yanosik GTR to rozwiązania dla tych, którzy cenią sobie niezależność od połączenia z telefonem. Są to zewnętrzne urządzenia Yanosik montowane na szybie lub desce rozdzielczej samochodu za pomocą specjalnego uchwytu. Modele Yanosik GTR i Yanosik GT utrzymują te same funkcje ostrzegawcze co aplikacja na telefon. Co za tym idzie – wymagają włożenia karty SIM. Zewnętrzne urządzenie producenta działa samodzielnie, łącząc się bezpośrednio z bazą danych Yanosika.

Yanosik – abonament i cena wersji premium

Najtańsza wersja abonamentu Yanosika oscyluje w cenie 9,99 zł na miesiąc. Często bywa tak, że aplikacje reklamowane jako darmowe w rzeczywistości zmuszone są wyświetlać uciążliwe reklamy, by móc się utrzymać. Inaczej jest w przypadku tego antyradaru. Abonament Yanosika umożliwia korzystanie z aplikacji bez reklam głosowych oraz banerowych (pojawiających się na ekranie).