Folia do oklejania samochodu – dlaczego warto okleić nią auto?
W trosce o stan zewnętrzny swojego pojazdu, wielu kierowców poszukuje skutecznych metod utrzymania lakieru w jak najlepszym stanie. Istnieje wiele różnych podejść do tego tematu. Niektórzy regularnie myją swoje samochody czy poddają je polerowaniu, podczas gdy inni decydują się na zastosowanie folii samochodowej. Metoda ta jest skuteczna, jeśli chodzi o ochronę lakieru przed zadrapaniami, drobnymi wgnieceniami i innymi uszkodzeniami, wynikającymi choćby z trudnych warunków panujących na drogach. Folie do oklejania samochodów stały się swego czasu bardzo popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Należy się dokładnie przyjrzeć tematowi, by poznać powody, dla których warto zainwestować w folię ochronną.
Różne rodzaje folii na samochód
Rynek car detailingowy stale rośnie w siłę i coraz więcej kierowców decyduje się na różne sposoby i opcje, które zwiększają trwałość samochodu i komfort psychiczny jego właściciela. Z tego powodu, w odpowiedzi na te potrzeby, pojawiły się różne rodzaje folii samochodowych, które można pogrupować ze względu na ich zastosowanie:
- Folia ochronna – to innowacyjne rozwiązanie, które pomaga w zachowaniu estetyki lakieru na dłużej. W przeciwieństwie do powłok ceramicznych folia stanowi fizyczną barierę między lakierem a czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kamienie, piasek czy sól w czasie zimy.
- Folia do zmiany koloru auta – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj folii na samochód ma zastosowanie w dużej mierze estetyczne, choć wykazuje też cechy niektórych folii ochronnych. To rozwiązanie pozwala na zmianę koloru karoserii bez konieczności malowania auta. Folie do zmiany koloru auta nadają pojazdowi zupełnie nowego wyglądu, odpowiadającego upodobaniom estetycznym właściciela.
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów folii, dzielących się na różne podkategorie. W przypadku folii ochronnych można mówić o rozgraniczeniu ze względu na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane, lub sposób nakładania. Folie samochodowe mogą być lepsze lub gorsze, dlatego, jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie, powinniśmy wybrać te sprawdzone i renomowane, pochodzące od cenionych producentów. Najczęstszym wyborem są folie PPF.
Folia PPF – dlaczego kierowcy się na nią decydują?
Folia do oklejania samochodu typu PPF, czyli Paint Protection Film, to cienka warstwa poliuretanowej folii ochronnej. Wykorzystuje się ją w celach ochronnych. Jest to prosta i skuteczna osłona dla karoserii pojazdu. Folia PPF chroni przed wszelkimi uszkodzeniami, w tym zadrapaniami, odpryskami, a czasami nawet szkodami mechanicznymi (niegroźne stłuczki, zarysowania, gdzie nie doszło do wgnieceń). Producenci folii PPF oferują ją w różnych wariantach, które wpływają na jej parametry. Produkty te różnią się pod względem grubości, stopnia przezroczystości czy dodatkowych właściwości.
Coraz więcej kierowców wybiera folie ochronne do swoich samochodów. Ich stosowanie może obejmować całą powierzchnię pojazdu bądź koncentrować się wyłącznie na ochronie wybranych elementów – może to być na przykład sam przód, błotniki, reflektory lub lusterka. Zakres założenia folii na samochód zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela pojazdu. Niemniej jednak, kiedy ktoś decyduje się na oklejenie samochodu, zwykle chodzi o zabezpieczenie lakieru na całej powierzchni auta – i taka opcja jest najbardziej zalecana.
Kiedy zdecydować się na folię samochodową?
Jeśli zależy nam na trwałości naszego lakieru, powinniśmy go chronić za pomocą folii. Dotyczy to szczególnie tych aut, które są mocno eksploatowane lub narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne (np. gdy auto nie jest na co dzień przetrzymywane w garażu). Codzienne podróże i długie trasy niosą za sobą ryzyko ekspozycji zewnętrznej struktury karoserii na niekorzystne czynniki. Wymienić tutaj można blaknięcie czy utlenianie się lakieru oraz możliwość wystąpienia uszkodzeń o charakterze mechanicznym (ryski, zadrapania, wpływ rdzy). Z tego powodu najlepiej założyć folię już na samym początku, kiedy zaczynamy użytkować samochód. Decydując się na szybkie nałożenie folii, minimalizujemy ryzyko uszkodzenia oryginalnej powłoki lakierniczej, co nie tylko przekłada się na zachowanie pierwotnego wyglądu auta, ale i wolniejszy spadek jego wartości. Nawet jeśli nie korzystasz z pojazdu na co dzień, pokrycie go folią ochronną gwarantuje, że lakier pozostanie w doskonałym stanie przez długi czas. Działając jako bariera przed codziennymi uszkodzeniami, folia samochodowa wpływa korzystnie na utrzymanie wartości samochodu i eliminuje potrzebę napraw drobnych ubytków lakieru wynikających z codziennej eksploatacji.
Czym jest folia wylewana?
Folie wylewane, znane także jako folie CAST, reprezentują wyjątkowy typ folii samoprzylepnej, charakteryzujący się podniesionymi właściwościami aplikacyjnymi. Można ją kształtować za pomocą wysokiej temperatury, niwelować zagięcia i dokonywać wielokrotnych poprawek na już położonej folii. Przyjęło się, że folia wylewana to produkt najwyższej jakości, doskonale dopasowujący się do kształtu karoserii.