Ręczne polerowanie samochodu – jak osiągnąć najlepszy efekt?

Błyszczący i zadbany samochód to marzenie każdego kierowcy. Wiele osób ucieszy się więc z informacji, że polerowanie ręczne samochodu to czynność, którą da się bez problemu przeprowadzić na własną rękę. Można to zrobić zaraz po lakierowaniu lub przeprowadzać rutynowe polerowanie co jakiś czas. Proces ten przywraca karoserii blask, a także usuwa drobne ryski z lakieru, co w znacznym stopniu odświeża wygląd nawet starszego pojazdu. Chociaż wielu właścicieli samochodów decyduje się na korzystanie z profesjonalnej usługi polerowania, oferowanej przez niektóre warsztaty, samodzielna ręczna polerka to coś, co warto rozważyć. Nie jest to bowiem tak trudne, jak może się z początku wydawać. Polerowanie ręczne wymaga wyłącznie pewnego nakładu czasu, odrobiny cierpliwości i odpowiedniego wyposażenia. Warto spróbować, bo efekty mogą być imponujące! Czym wypolerować samochód domowym sposobem i jak to zrobić? Podpowiadamy!

Dlaczego lakier się psuje?

Lakier, który zdobi zewnętrzną część samochodu, pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także ochronną – ma między innymi działanie antykorozyjne. Warto jednak wiedzieć, że mniej więcej od dwóch dekad stosuje się lakiery ekologiczne, które są bardziej przyjazne dla środowiska, lecz nie zapewniają równie dobrej ochrony. Dawniej stosowane lakiery zostały wycofane z użytku, ponieważ zawierały składniki wpływające negatywnie na nasze zdrowie.

Niższa odporność nowych lakierów to fakt, ale nie tylko ona odpowiada za szybkie zużycie – producenci samochodów często nakładają jak najcieńsze warstwy tego preparatu, żeby maksymalnie zaoszczędzić na drogim procesie lakierowania. Do tego dochodzą nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne i środowiskowe, które sprawiają, że z czasem lakier blaknie, odpada lub powstają na nim widoczne ryski. Czy jest na to sposób? Ręczne polerowanie samochodu może rzeczywiście wpłynąć pozytywnie na żywotność lakieru, choć w przypadku większych ubytków, powstałych na skutek zaniedbania lub uszkodzeń mechanicznych, konieczna może się okazać wizyta w warsztacie blacharskim.

Wosk w mleczku Tenzi ProDetailing Carnauba Care 700 ml

Dużą popularnością cieszą się woski w mleczku lub sprayu, które zabezpieczają lakier. Powinno się je nakładać tuż po wypolerowaniu samochodu.

Czy polerowanie ręczne samochodu ma sens?

Mimo że ręczne polerowanie lakieru po malowaniu może się wydawać trudną czynnością, niesie za sobą wiele przekonujących korzyści. Przede wszystkim poświęcając się polerowaniu auta na własną rękę, zyskujemy pełną kontrolę nad całym procesem. W końcu to właściciel najlepiej wie, które partie samochodu wymagają największej uwagi i na jakich obszarach warto się skupić. Właśnie dlatego ręczna polerka jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Co więcej, urządzenia stosowane w warsztatach mogą się okazać zbyt inwazyjne, wskutek czego powstaną dysproporcje między fragmentami, które zostały wypolerowane mechanicznie, a tymi, które pominięto. Polerowanie ręczne jest znacznie delikatniejsze, co eliminuje wspomniany problem. Poza tym z drobnymi rysami nie trzeba się od razu udawać do specjalisty – czasami wystarczy wziąć sprawy w swoje ręce!

Warto też podkreślić, że ręczne polerowanie jest ekonomiczną opcją, więc jeśli liczy się dla nas aspekt finansowy, powinniśmy ją rozważyć. Mimo że działanie we własnym zakresie może się okazać nieco wymagające, ręczne polerowanie samochodu jest rozważniejszą opcją, pozwalającą osiągnąć oczekiwane rezultaty przy niskich kosztach.

ZviZZer PC5000 PRE Cut Blue 750 ml – mocno tnąca pasta polerska

Pasty polerskie przydadzą się każdemu, kto myśli o samodzielnym polerowaniu samochodu. Wypróbuj je już dziś!

Czym wypolerować samochód domowym sposobem?

Po podjęciu decyzji o próbie samodzielnego wypolerowania pojazdu często stajemy przed pytaniem, jakie produkty do polerowania auta wybrać. Ustaliliśmy już, że ręczna polerka nie jest bardzo trudna, jednak wymaga odpowiedniego podejścia i wyposażenia, czyli najlepszej pasty polerskiej do ręcznego polerowania i czegoś, czym wypolerujemy nasz wóz. Co dokładnie będzie nam potrzebne?

  1. Dobry preparat – dzielą się one na produkty przygotowujące lakier do polerowania oraz substancje, którymi zabezpieczymy lakier po polerowaniu (woski, powłoki ceramiczne, quick detailery).

  2. Akcesoria do polerowania – to narzędzia, które posłużą nam do wypolerowania samochodu. Można wśród nich wymienić pady z mikrofibry czy gąbki polerskie.

Super Shine Red Rag StiffCut 150/170 – agresywny wełniany pad polerski

Polerowanie ręczne samochodu – czym polerować auto?

Jeżeli zabieramy się za polerowanie ręczne po raz pierwszy, problematyczne może być dla nas zauważenie różnicy między padem do polerowania a gąbką polerską. Pad polerski to ogólna nazwa narzędzi wykorzystywanych do polerowania lakieru. Gąbka polerska to z kolei jeden z wielu rodzajów padów. Na rynku istnieje szeroki wybór padów – w tym pady gąbkowe, pady mikrofibrowe, futra polerskie oraz pady filcowe czy dżinsowe. Każdy z tych rodzajów ma swoje unikalne właściwości i zastosowania, jednak w praktyce zarówno pad, jak i gąbka polerska pełnią tę samą główną funkcję – pomagają w usuwaniu rys i defektów z powierzchni lakieru, umożliwiając przywrócenie mu pierwotnego wyglądu. Wybór odpowiedniego rodzaju pada zależy w dużej mierze od stanu lakieru, jego rodzaju i pożądanego efektu, choć w gruncie rzeczy jest to kwestia indywidualna. Zatem co wybrać do polerowania ręcznego?

  • Gąbki polerskie – są wykonane z pianki, przez co są wszechstronne w swoim zastosowaniu. Eliminują rysy, delikatnie odświeżają wygląd lakieru lub nadają mu intensywny blask (wszystko przy pomocy odpowiednich detergentów). Nadają się znakomicie zarówno do początkowego, jak i końcowego etapu procesu. Są najpopularniejszym rodzajem padów do polerowania. Niektóre modele mogą być cieńsze i miękkie, a inne twardsze.
  • Pady polerskie – dzielą się na futra polerskie, pady wełniane, filcowe, mikrofibrowe. W gruncie rzeczy wszystkie typy służą do tego samego. Osoby z większym doświadczeniem w ręcznej polerce zwykle stosują wiele rodzajów padów w zależności od potrzeb, skali zniszczeń lakieru czy samego jego rodzaju (na przykład pady mikrofibrowe mogą być nieodpowiednie do lakierów miękkich).

Przed wyborem narzędzia warto się zapoznać z opisem produktu stworzonym przez producenta. Należy też pamiętać, by nie stosować padów ani gąbek na sucho, lecz z odpowiednimi preparatami. Jakie mleczko do polerowania lakieru wybrać? Przekonaj się!

Najlepsza pasta polerska do ręcznego polerowania

Oprócz akcesoriów do polerowania ręcznego musimy też wybrać skuteczne środki. Jeżeli wyczyściliśmy lakier za pomocą produktów do przygotowywania lakieru, możemy przejść do właściwego działania. Kluczowa w całym procesie jest pasta polerska. Można tu rozróżnić produkty używane na poszczególnych etapach polerowania. Zaliczają się do nich pasty mocno tnące, średnio ścierające, do jednoetapowej korekty lakieru czy wykończeniowe. Warto kierować się tymi oznaczeniami, aby odpowiednio wypolerować lakier. W gruncie rzeczy nie jest to nic trudnego. Jeśli chodzi o ręczne polerowanie szyb samochodowych, musimy pamiętać, że do nich stosuje się osobne pady polerskie przeznaczone do szkła oraz środki do czyszczenia i polerowania szyb.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a:
Pokazuje 1-1 z 1 opinii