Pranie tapicerki samochodowej – jak to zrobić?
Jedną z podstawowych czynności pozwalających na utrzymanie wnętrza samochodu w nienagannym stanie jest regularne pranie tapicerki. Niestety jest ona narażona na wiele różnych zanieczyszczeń związanych z codzienną eksploatacją. Ryzyko zabrudzenia jest jeszcze większe, jeśli w samochodzie podróżują dzieci lub zwierzęta. Warto pamiętać o tym, że zarówno resztki jedzenia, piasek, rozlane napoje, jak i błoto w dużym stopniu wnikają w materiał. Jeśli nie zadbamy o regularne czyszczenie, tapicerka już na stałe zmieni swój odcień. Jak należy przeprowadzić mycie tapicerki samochodowej, aby uzyskać zadowalający efekt?
Pranie tapicerki samochodowej - podstawowe informacje
Oprócz wspomnianych wyżej kwestii estetycznych, utrzymywanie tapicerki w czystości jest ważne również ze względów higienicznych. Jeśli zanieczyszczenia nie będą usuwane regularnie, stworzymy idealne warunki do rozmnażania się bakterii i grzybów. W krótkim czasie może też pojawić się nieprzyjemny zapach we wnętrzu pojazdu, który obniży komfort podróży. Bakterie i grzyby są niebezpieczne dla człowieka i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Czyszczenie tapicerki samochodowej można zlecić profesjonalnej firmie, jednak w tym przypadku należy liczyć się ze sporymi kosztami, zwłaszcza jeśli chcemy systematycznie dbać o higienę materiału.
Alternatywnym rozwiązaniem jest samodzielne mycie. Inwestując w jakościowe preparaty oraz odpowiednie akcesoria możemy uzyskać naprawdę świetne efekty. Co więcej, jeśli poznamy kolejność oraz zaopatrzymy się w skuteczne środki, pranie nie zajmie nam aż tak dużo czasu. Pierwszym krokiem powinno być zatem skompletowanie wszystkich produktów i narzędzi. W co należy się zaopatrzyć?
- Odkurzacz piorący (ekstrakcyjny) - warto, aby był wyposażony w praktyczne akcesoria, takie jak rura do odkurzania na sucho, do działań ekstrakcyjnych, czyli podawania roztworu, końcówki do odkurzania i ssawki do prania.
- Butelka z atomizerem.
- Środki czyszczące do prania tapicerki i ewentualne dodatkowe preparaty, np. neutralizator zapachów.
- Miękka szczotka, ścierki z mikrofibry.
- Ciepła woda.
Warto zaznaczyć, że pranie foteli samochodowych jest zabiegiem, który można wykonać na kilka sposobów. Wiele zależy od naszych możliwości finansowych oraz wolnego czasu. Choć zakup odkurzacza piorącego wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, inwestycja zwróci się w postaci najlepszych rezultatów oraz niewielkich nakładów pracy. Jeśli chodzi o środki czyszczące, wiele zależy od tego, w jakim stanie jest tapicerka i z jakimi dodatkowymi problemami się zmagamy. Jeżeli w samochodzie unosi się nieprzyjemny zapach papierosów, zwierzęcej sierści czy jedzenia, niezbędny będzie środek, który jednocześnie pełni funkcję neutralizatora. Z kolei jeśli doszło do przemoczenia tapicerki, przyda się nam preparat o właściwościach antybakteryjnych.
Czyszczenie tapicerki krok po kroku
Proces mycia najlepiej przeprowadzić w ciepły i suchy dzień. Trzeba przygotować się na to, że tapicerka potrzebuje kilkunastu godzin, aby mogła wyschnąć. W tym czasie należy otworzyć wszystkie drzwi. Zabieg czyszczenia zaplanujmy w okresie, gdy wiemy, że samochód nie będzie nam potrzebny.
Krok 1 - odkurzanie
Pranie auta należy zacząć od dokładnego odkurzenia wnętrza. Spora część zanieczyszczeń typu resztki jedzenia, piasek, ziemia czy błoto zostanie usunięta właśnie na tym etapie. Jeśli od razu przystąpilibyśmy do mycia, wymienione zabrudzenia wniknęłyby w tkaninę, a ta stałaby się jeszcze bardziej brudna. Należy odkurzyć wszelkie szczeliny i zakamarki. Szczególną uwagę poświęcamy fotelom. Odkurzamy do momentu, aż po uderzeniu w tapicerkę nie będzie unosić się kurz. Konieczne jest też pozbycie się brudu z podłogi i podsufitki. Na tym etapie trzeba także wytrzepać dywaniki. Jeżeli w samochodzie przewozimy zwierzęta, na tapicerce z pewnością jest widoczna sierść, którą również należy usunąć przed rozpoczęciem prania. Jeśli szukasz skutecznej szczotki, koniecznie sprawdź model Monster Shine Fur Killer.
Szczotka pozwala na szybkie usunięcie sierści i włosów z różnych materiałów (w tym weluru). Włosie jest wykonane z elastycznej gumy, dzięki czemu zbiera nawet bardzo krótkie elementy.
Alternatywą dla szczotki jest futrossawka do odkurzacza. Dzięki niej można pozbyć się sierści dosłownie w kilka chwil. Ssawka jest wyposażona w niewielkie, miękkie lamele, które skutecznie zbierają sierść w wyniku tarcia o powierzchnię. Akcesorium pasuje do rur odkurzaczy o średnicy 32 i 35 mm. W innym przypadku konieczne będzie zastosowanie przejściówki.
Krok 2 - początkowe pranie tapicerek samochodowych
Po dokładnym odkurzeniu można przejść do etapu czyszczenia. Zaczynamy od dokładnego rozpylenia na tapicerce środka piorącego. Dobrą praktyką jest jego przetestowanie na małym obszarze, w mniej widocznym miejscu. Środek nanosimy z odległości 20-30 cm. Uniwersalnym preparatem pozwalającym na czyszczenie foteli samochodowych jest m.in. ADBL Pre Spray, który jest przeznaczony właśnie do prania ekstrakcyjnego. Działając jako pre spray, skutecznie radzi sobie zarówno z brudem, tłustymi plamami, jak i zabrudzeniami z jedzenia czy z przebarwieniami.
ADBL Pre Spray nadaje się do użytkowania na każdym etapie prania ekstrakcyjnego. Można wykorzystać go również jako dodatek do płukania, aby przyspieszyć proces wypłukiwania zanieczyszczeń.
Na bazie pre sprayu i wody przygotowujemy roztwór. Proporcje użytych składników należy dopasować do stopnia zabrudzenia tapicerki. Zaleca się od 1:5 do 1:10. Roztwór nanosimy na materiał za pomocą atomizera. Następnie należy odczekać krótką chwilę, aby preparat zaczął pracować. W kolejnym kroku potrzebna będzie nam szczotka do tapicerki. Jej zadaniem jest wzruszenie zabrudzeń z tkaniny. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu prania, najlepiej sprawdzą się akcesoria, które można wykorzystać na maszynach rotacyjnych lub DA. W przypadku tapicerek materiałowych warto sięgnąć po miękkie włosie. Należy też trzymać się zasady jasny materiał - jasna szczotka, ciemny materiał - ciemna szczotka. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zafarbowania tapicerki. Dobrze sprawdzają się szczotki, które można zamontować na wkrętarkę (np. ADBL Twister Soft). Za ich pomocą czyścimy spryskaną wcześniej tapicerkę. Do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc może przydać się mniejsza końcówka.
Etap 3 - właściwe pranie samochodu
W kolejnym kroku używamy odkurzacza ekstrakcyjnego. Czym wyprać tapicerkę w samochodzie? Należy szukać preparatu przeznaczonego do urządzeń piorących. Dobrze sprawdzi się ADBL Textile Rinse, który poprawi wypłukiwanie wcześniej rozpuszczonych zabrudzeń. Roztwór przygotowujemy zgodnie z informacjami znajdującymi się na opakowaniu.
ADBL Textile Rinse wyróżnia się właściwościami zwilżającymi i antywapiennymi. Dzięki neutralnemu pH można liczyć na szybkie wypłukiwanie.
Do właściwego prania tapicerki stosujemy specjalną dyszę do wciągania wody. Oprócz tego posiada ona element do spryskiwania materiału wspomnianym wyżej roztworem, który ma za zadanie przeprać tkaninę. Jak prać tapicerkę samochodową? Aby manewrowanie odkurzaczem było bardziej komfortowe, warto wymontować fotele. Jeśli jednak nie chcemy poświęcać dodatkowego czasu lub nie mamy odpowiednich narzędzi, trzymamy się zasady czyszczenia od góry do dołu. Można zacząć od fotela kierowcy, następnie pasażera, kończąc na tylnej kanapie. Warto pamiętać, aby woda używana do przygotowywania roztworu była ciepła. Dzięki temu lepiej poradzi sobie z wywabianiem plam. Etap płukania odkurzaczem piorącym powinien trwać tak długo, aż woda widoczna w odsysającej końcówce będzie czysta.
Etap 4 - mycie podsufitki i suszenie
Przystępując do takiej czynności jak pranie tapicerki w samochodzie, warto poświęcić parę chwil również na wyczyszczenie podsufitki. W tym przypadku należy jednak być bardzo ostrożnym, ma ona bowiem skłonności do odklejania, zwłaszcza jeśli użyjemy zbyt dużej ilości wody. Najlepiej zrobić to za pomocą ściereczki z mikrofibry spryskanej środkiem piorącym. W tym celu sprawdź np. ADBL Bonnet Headliner and Upholstery Cleaner z naszej oferty. Jego formuła sprawia, że w żaden sposób nie wpływa na fakturę oraz jakość kolorów. Kluczową kwestią jest jednak to, że nie wymaga wypłukiwania. Przed wyczyszczeniem podsufitki również należy ją odkurzyć. Następnie rozpylamy środek na szmatkę i dokładnie, ale delikatnie szorujemy powierzchnię. Na końcu wycieramy całość ręcznikiem.
ADBL Bonnet Headliner and Upholstery Cleaner jest wygodny w użyciu i ma przyjemny, świeży zapach.
Podczas czyszczenia podsufitki nie można dopuścić do jej przemoczenia, prowadzi to bowiem do odklejenia materiału, zwłaszcza w starszych samochodach. Mycie najlepiej zacząć od tylnej części, stopniowo przesuwając się w stronę przedniej szyby. Gdy pranie zostanie zakończone, pora na ostatni etap, czyli suszenie. Jeśli zależy nam na naprawdę porządnym wyschnięciu, zaleca się, aby samochód postał przynajmniej 12 godzin. Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej otworzyć drzwi i okna. Zbyt szybkie korzystanie z samochodu może sprawić, że w momencie, gdy usiądziemy na mokrym fotelu, tkanina ulegnie rozciągnięciu. W takim przypadku trudno będzie przywrócić ją do pierwotnego stanu. Po wyschnięciu należy sprawdzić, czy na tapicerce nie ma plam. Może się bowiem okazać, że w niektórych miejscach czyszczenie trzeba powtórzyć.
Czyszczenie tapicerki samochodowej - podsumowanie
Jak widać, samodzielne pranie auta wcale nie jest szczególnie trudne, a efekty takiego zabiegu mogą być naprawdę zaskakujące. Korzystanie z pomocy specjalistów jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie mamy warunków do samodzielnego przeprowadzenia czyszczenia, a konieczne jest wypranie tapicerki np. w sezonie zimowym. Profesjonalne mycie sprawdza się też w sytuacji, gdy plamy na materiale są trudne do usunięcia. W pozostałych przypadkach można działać samodzielnie. Dbanie o wnętrze samochodu warto wpisać na listę domowych obowiązków. Pamiętajmy o tym, że w pojeździe spędzamy dużo czasu i panująca w nim atmosfera przekłada się na nasze samopoczucie, a niejednokrotnie również zdrowie.
Na podstawie 1opinii naszych klientów