Rakle do folii samochodowej – do czego służą i jak działają?
O zabezpieczeniu swojego auta przed czynnikami zewnętrznymi myśli wielu kierowców. Kiedyś tego typu aspekty miały charakter czysto wizualny i mało kto interesował się foliami ochronnymi PPF. Dziś jednak coraz więcej posiadaczy aut szuka skutecznych metod na utrzymanie lakieru samochodowego w jak najlepszym stanie. Do najprostszych czynności pielęgnacyjnych należy oczywiście regularne mycie auta. Jeśli natomiast chcemy naprawdę zadbać o to, by lakierowi na naszym samochodzie nic się nie stało, powinniśmy sprawdzić folie ochronne. Chronią one lakier przed zadrapaniami, niewielkimi wgnieceniami i uszkodzeniami, choćby uciążliwą rdzą. Folię można założyć samodzielnie, ale trzeba mieć do tego odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest rakla, poręczny przedmiot wspomagający równomierne rozkładanie folii na powierzchni auta.
Rakle do folii – do czego służą?
Rakla do folii to niezastąpione, poręczne narzędzie użyteczne przy samodzielnej aplikacji folii na różnych powierzchniach. Co ciekawe, nie używa się ich jedynie w branży car detailingowej, ale również w innych dziedzinach, na przykład meblarstwie. Jeśli jednak chodzi o motoryzację, to rakla znajduje zastosowanie w przypadku nakładania folii samochodowych na powierzchnię pojazdu. To kluczowe narzędzie dla profesjonalistów zajmujących się oklejaniem aut. Rakla pozwala na precyzyjne nakładanie folii, eliminowanie pęcherzyków powietrza i usuwanie wody zalegającej między folią a foliowaną powierzchnią (szczególnie w przypadku metod aplikacji folii na mokro).
Rodzaje rakli do folii samochodowej
Istnieje kilka typów rakli do folii, z których każda jest dostosowana do konkretnego zadania w procesie aplikacji folii na powierzchnię samochodu. Z tego powodu osoby zajmujące się car detailingiem powinny posiadać w swoim asortymencie kilka rodzajów rakli. Ponadto wykonuje się je z różnych materiałów, w tym teflonu, plastiku lub mieszanki tworzyw sztucznych. Rakle do folii samochodowej mogą być też dzielone ze względu na swoją miękkość i sztywność, a także według rodzaju folii, do której są przeznaczone. Wyróżniamy:
- Rakle do folii PPF.
- Rakle do zmiany koloru i przyciemniania szyb.
- Rakle do oklejania na mokro, na sucho lub na mokro i na sucho.
- Rakle uniwersalne.
- Rakle o różnych kształtach.
Rakle filcowe, czyli filce do folii samochodowej
Jeżeli chodzi o dobór tworzywa, to wśród osób zaznajomionych z branżą często pada pytanie, czy lepsze są rakle plastikowe, czy filce do folii samochodowej? Większość car detailerów zakłada je na rakle, kiedy istnieje ryzyko uszkodzenia aplikowanej folii samochodowej. Filce minimalizują potencjalne ryzyko zarysowania folii, wpływając na miękkość raklii płynność jej ruchów. Rakle są dostępne w różnych wariantach, a główna różnica między nimi dotyczy stopnia ich twardości. Wybór odpowiedniej jest szczególnie istotny, ponieważ zbyt twarde rakle mogą potencjalnie uszkodzić delikatne i wrażliwe powierzchnie, takie jak folie imitujące włókno węglowe. W takich przypadkach zaleca się korzystanie z filców do folii samochodowej, które umożliwiają dokładne dociskanie folii do podłoża, zapewniając jednocześnie ochronę materiału.