Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – jak to zrobić samemu?

W obecnych czasach wiele osób nie wyobraża sobie podróży w upalne dni bez sprawnie działającej klimatyzacji. Nic dziwnego – w końcu jest to duże udogodnienie! W samochodzie przydaje się szczególnie podczas długich wyjazdów, kiedy pojazd jest przez wiele godzin wystawiony na działanie promieni słonecznych. Niedziałająca klimatyzacja potrafi dać się we znaki, dlatego warto zadbać o jej regularną konserwację. Najlepiej dokonać przeglądu, zanim jeszcze rozpocznie się sezon letni. Czyszcząc system klimatyzacji, znacząco poprawiamy komfort jazdy. Jednak jak to zrobić? Czy konieczna jest wizyta w warsztacie samochodowym? Jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie samemu – i czy w ogóle jesteśmy w stanie to zrobić? Przekonaj się!

Klimatyzacja samochodowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Układ chłodzenia składa się z kilku kluczowych elementów, które razem tworzą prosty układ zapewniający możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz pojazdu. Jeżeli chodzi o poszczególne części klimatyzacji, należy wymienić przede wszystkim kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający oraz parownik z wentylatorem.

Działanie systemu nie jest skomplikowane. Wszystko zaczyna się w kompresorze, do którego trafia tak zwany czynnik klimatyzacji. Jest on następnie pompowany do skraplacza, gdzie dochodzi do faktycznego schłodzenia. Działanie skraplacza, na co wskazuje jego nazwa, powoduje skraplanie się czynnika. Osuszacz oczyszcza czynnik pod wpływem dużego ciśnienia. Kiedy czynnik klimatyzacji trafia do zaworu, dochodzi do ponownego schłodzenia. Parownik z wentylatorem odpowiada za regulację temperatury wewnątrz samochodu. Kontrolujemy go za pomocą pokręteł lub przycisków. Schłodzone powietrze trafia do wnętrza samochodu, dzięki czemu możemy się cieszyć komfortem jazdy. Jednak jeśli chcemy, aby system działał wzorowo, czyszczenie klimatyzacji w aucie powinniśmy przeprowadzać regularnie.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – dlaczego warto to robić regularnie?

Regularne czyszczenie klimatyzacji w aucie wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale także na zdrowie kierowcy i pasażerów. System narażony na ciągłe wahania temperatur tworzy bowiem idealne warunki bytowe dla różnego rodzaju drobnoustrojów – w tym grzybów, bakterii i patogenów. Wdychane przez nas kurz i wilgoć pochodzące z klimatyzacji stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, nawet krótka przerwa w korzystaniu z klimatyzacji może stwarzać ryzyko niepotrzebnej infekcji. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji samemu bądź z pomocą specjalisty. W tym pierwszym przypadku przyda nam się przede wszystkim dobry środek do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej – pozbądź się grzyba!

Jak już wspomnieliśmy, wnętrze klimatyzacji to środowisko, w którym mogą się namnażać bakterie. Najgroźniejsze są grzyby, stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia. Wdychanie powietrza z nieoczyszczonej klimatyzacji może prowadzić do rozwoju alergii i różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego – włączając w to poważne i trudne do wyleczenia zapalenie płuc na tle grzybiczym (grzybica płuc). Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej powinno się więc odbywać co najmniej raz w roku – najlepiej tuż przed sezonem letnim. Czekanie, aż pojawi się nieprzyjemny zapach, jest błędem, który może nas dużo kosztować. Chodzi przede wszystkim o wiążącą się z nim konieczność demontażu układu klimatyzacji. Oprócz czyszczenia może on wymagać naprawy, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty.

Osoby, które zmagają się z alergiami, powinny przeprowadzać czyszczenie klimatyzacji samochodowej przynajmniej raz na pół roku. W ten sposób będą w stanie zredukować negatywny wpływ klimatyzacji na swój organizm. Pomijając przesłanki zdrowotne, oczywistymi sygnałami do sprawdzenia stanu klimatyzacji są:

  • nieprzyjemny zapach,
  • brak chłodzenia,
  • zauważalna usterka samego układu.

Nie zawsze będzie się to wiązać z koniecznością wymiany systemu. Czasami wystarczy sama dezynfekcja klimatyzacji samochodowej. Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą!

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – pierwsze objawy grzyba

Widoczne zabrudzenia w okolicy wywietrzników to pierwszy i najłatwiej zauważalny objaw zanieczyszczonej klimatyzacji. Nawet jeśli zetrzemy pył, z czasem pojawia się on z powrotem. To drugi sygnał, którego nie możemy przegapić. Trzecim jest wspomniany wcześniej nieprzyjemny zapach. Przypomina on odór, jaki wydziela pleśń. Dla właściciela samochodu powinien to być wyraźny sygnał, że w pojeździe powstała spora kolonia bakterii i grzybów. Kiedy poziom zabrudzeń osiąga fazę krytyczną, a z klimatyzacji śmierdzi tak, że odechciewa się ją włączać, z całą pewnością należy dokonać wyczyszczenia klimatyzacji w aucie. Zwlekanie z podjęciem się tego zadania może doprowadzić do niepotrzebnych uszkodzeń całego układu. Odraczanie wizyty w warsztacie to ryzyko – może nas bowiem narazić na dodatkowe koszty.

Jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie?

Istnieją dwa sposoby na odgrzybianie klimatyzacji: samemu lub z pomocą specjalisty. Tak, można to zrobić samodzielnie – o ile ma się odpowiednią wiedzę. Drugą z opcji jest udanie się do warsztatu, który oferuje usługę czyszczenia klimatyzacji samochodowej. Wbrew pozorom postawienie na własne umiejętności nie jest złym wyborem – zwłaszcza ze względu na kwestie finansowe. Taniej jest wyczyścić układ na własną rękę. Przed przystąpieniem do tej operacji należy się upewnić, że stan filtra kabinowego jest dobry. Bez odpowiednio czystego filtra odgrzybianie klimatyzacji samochodowej nie ma sensu – szybko utracimy efekt świeżości.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że istnieją dwie metody odgrzybienia klimatyzacji: od strony silnika lub z wnętrza kabiny. To, od której strony zaczniemy ją czyścić, nie ma większego znaczenia, ale znaczna część mechaników wybiera ten drugi sposób. W każdym przypadku pierwszym krokiem czyszczenia klimatyzacji samochodowej powinno być zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria – w tym specjalny preparat grzybobójczy. Należy go aplikować do wnętrza układu przez około minutę. Kluczowe jest to, by wtryskiwać go do miejsca, przez które klimatyzacja pobiera powietrze z samochodu. Korzystając z preparatu, należy unikać sytuacji, w których mógłby wejść w kontakt z elektroniką oraz, co najważniejsze, z naszymi oczami i ustami. Odpowiednie preparaty kupimy w specjalistycznych sklepach.

PLAK Air Clim 200 ml – płyn do dezynfekcji klimatyzacji samochodowej

Dobry środek do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie marki Atas poradzi sobie z grzybem, usunie pleśń i zabije bakterie. Wypróbuj go już dziś!

Przyjmuje się, że najskuteczniejszym sposobem czyszczenia klimatyzacji jest wprowadzenie preparatu do odgrzybiania przez kanały nawiewowe znajdujące się w komorze silnika, w okolicy parownika (to element szczególnie narażony na powstawanie grzyba). Należy działać precyzyjnie i powoli. Celem jest to, by preparat dotarł do obszarów zainfekowanych i unicestwił tworzące się tam grzyby. Jeżeli odgrzybianie klimatyzacji samemu nie przynosi oczekiwanych rezultatów, sytuacja może być naprawdę poważna. W takim przypadku lepiej jest oddać samochód do serwisu.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej w warsztacie

Alternatywą jest oddanie swojego pojazdu do specjalistycznego serwisu zajmującego się czyszczeniem i odgrzybianiem klimatyzacji samochodowej. Może to być również zwykły warsztat samochodowy, pod warunkiem że jego właściciel oferuje taką usługę. Gdy czyszczenie klimatyzacji w aucie na własną rękę zawodzi, lepiej zaufać doświadczonym serwisantom. Wykorzystują oni bardziej zaawansowane metody – w tym ozonowanie, czyszczenie ultradźwiękowe czy demontaż całego systemu i dogłębne czyszczenie poszczególnych komponentów.

Istotnym krokiem w procesie odgrzybiania jest dokładne oczyszczenie parownika klimatyzacji, ponieważ pracuje on w wilgotnych warunkach, co sprzyja gromadzeniu się kurzu i drobnoustrojów. Skuteczne usunięcie zabrudzeń i pleśni z parownika oraz filtra kabinowego stanowi podstawę procesu dezynfekcji klimatyzacji samochodowej.

Jak dbać o układ klimatyzacji w samochodzie?

Jeżeli chcemy uniknąć konieczności czyszczenia klimatyzacji samochodowej, powinniśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację całego układu. Jest to kluczowe dla zachowania jej sprawności i zapewnienia pełnego komfortu jazdy. Oto kilka kroków, które pomogą utrzymać klimatyzację w dobrej kondycji:

  1. Regularna dezynfekcja klimatyzacji samochodowej – zaleca się odgrzybianie układu i dezynfekcję przynajmniej raz w roku – zwłaszcza przed sezonem letnim. Alergicy powinni to robić co pół roku.
  2. Sprawdzanie stanu filtra kabinowego, czyli jednego z najważniejszych komponentów systemu – jest bardzo podatny na zabrudzenia, dlatego warto mu się regularnie przyglądać.
  3. Napełnianie klimatyzacji – czynnik chłodniczy z czasem się zużywa, a klimatyzacja traci sprawność. Regularna wymiana płynu wpływa pozytywnie na żywotność układu klimatyzacji.
  4. Sprawdzanie szczelności klimatyzacji – jeśli zauważymy, że coś wycieka, a klimatyzacja straciła moc, powinniśmy się koniecznie udać do serwisu.
  5. Regularne używanie klimatyzacji – powinniśmy ją włączać nawet zimą, by utrzymać układ w ruchu. Stagnacja może prowadzić do problemów ze szczelnością systemu.
  6. Ozonowanie – raz na jakiś czas można się zdecydować na ozonowanie kabiny, aby usunąć bakterie i nieprzyjemne zapachy z wnętrza pojazdu.
  7. Regularne przeglądy – dobrze jest mieć wszystko pod kontrolą.

Dbanie o układ klimatyzacji samochodowej ma ogromne znaczenie zarówno dla komfortu jazdy, jak i zdrowia kierowcy oraz pasażerów. Warto więc regularnie wykonywać te czynności, aby utrzymać klimatyzację w jak najlepszym stanie.

Czyszczenie klimatyzacji w aucie – nie zwlekaj!

Dbanie o stan klimatyzacji w samochodzie to jeden z ważniejszych kroków ku zapewnieniu sobie wysokiego komfortu podróżowania. Dobra klimatyzacja to taka, która nie szkodzi zdrowiu i działa wydajnie. Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów. Zaleca się, aby odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji były przeprowadzane co najmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę, aby przygotować się na sezon letni. Klimatyzację w samochodzie można czyścić samodzielnie za pomocą dobrego środka do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie. Należy wówczas zachować ostrożność i postępować zgodnie z instrukcjami producenta, aby uniknąć uszkodzenia układu. W razie wątpliwości czyszczenie klimatyzacji samochodowej można zlecić specjaliście.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a:
Pokazuje 1-1 z 1 opinii