Jak zezłomować auto? – złomowanie auta zgodnie z prawem
Czasami, przejeżdżając obok złomowisk, możemy dostrzec maszynę unoszącą, a później zgniatającą auta, a raczej to, co z nich zostało. Choć może się wydawać, że zezłomowanie pojazdu to nic trudnego, w rzeczywistości proces składa się z kilku kroków. Niektórym z nas wydaje się bardzo skomplikowany, ponieważ pozbyć się samochodu w ten sposób można jedynie zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Złożoność procedur to nie tylko przygotowanie niezbędnych dokumentów, ale i wybór właściwej stacji demontażu aut. Do tego dochodzi też potrzeba dopełnienia formalności przed utylizacją auta. Co więcej, samo przekazanie pojazdu na złomowisko nie kończy całego procesu złomowania. Jest konieczne jeszcze powiadomienie odpowiednich instytucji o tym, że dokonaliśmy kasacji samochodu. Jak przejść przez cały ten proces krok po kroku? Wyjaśniamy w tym artykule.
Zezłomowanie samochodu – co przesądza o decyzji?
Decyzja o kasacji pojazdu może okazać się o wiele bardziej opłacalna niż ciągłe inwestowanie w jego naprawy, na co decydują się niektórzy właściciele aut, zwłaszcza ci, którzy mocno przywiązali się do swoich czterech kółek. Niektórzy wydają ogromne pieniądze na poprawę stanu technicznego samochodu, ale im dłużej to trwa, tym wyższe stają się koszty. Krytyczną granicą jest sytuacja, gdy koszty napraw przewyższają ogólną wartość pojazdu. Kiedy i my osiągniemy ten punkt, zorientujemy się, że zezłomowanie auta stanie się lepszą decyzją. Co więcej, pozwoli nie tylko zaoszczędzić, ale i ograniczy dalsze straty, jeśli zdecydujemy się na drogie naprawy. Kiedy jeszcze warto zezłomować pojazd?
- Kiedy samochód jest stary i nieużywany, a jedyne. Nie dość, że płacimy składkę za obowiązkowe ubezpieczenie OC, to dodatkowo jeszcze nie wiemy, co z tym autem zrobić.
- Kiedy ze względu na duże uszkodzenia (np. powstałe wskutek wypadku) towarzystwo ubezpieczeniowe określiło szkodę całkowitą. Wówczas koszt naprawy wielokrotnie przewyższa wartość rynkową samochodu.
- Kiedy samochód jest zaniedbany i nie nadaje się do dalszego funkcjonowania w ruchu drogowym, ponieważ stwarza zagrożenie dla nas i innych kierowców.
- Kiedy trudno znaleźć kupca na auto nawet po mocno zaniżonej cenie rynkowej.
Złomowanie pojazdu – co można z niego zabrać przed kasacją?
Możliwość demontażu pewnych elementów przed oddaniem samochodu na złom istnieje, lecz są w tej kwestii pewne ograniczenia wynikające z przepisów i obowiązków placówek zajmujących się złomowaniem. Warto zaznaczyć, że nie zawsze możemy swobodnie demontować wszystkie części pojazdu. Samochód przeznaczony do utylizacji musi mieć co najmniej 90% swojej pierwotnej masy. Informacje na temat tego, ile waży nasze auto, znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Mając tę wiedzę, możemy zrobić proste obliczenia. Jeśli nasz pojazd jest niekompletny, będziemy musieli uiścić opłatę. Cena zależy od danej placówki i może wynosić od kilkudziesięciu groszy do nawet 10 zł za każdy brakujący kilogram. Stacje demontażu pojazdów narzucają ograniczenia nie tylko w kwestii masy samochodu, ale i te dotyczące niektórych kluczowych elementów. Z auta przeznaczonego do kasacji nie wolno demontować podstawowych części, takich jak silnik ze skrzynią biegów, układ hamulcowy, katalizator, koła, kompletne podwozie i karoseria. W związku z tym rodzi się pytanie, jakie elementy można bezpiecznie zdjąć przed złomowaniem?
- Nieduże elementy wyposażenia kabiny samochodu – z wnętrza pojazdu można wymontować elementy plastikowe, ponieważ w ten sposób nie zmniejszymy masy pojazdu.
- Szyby – ze złomowanych aut często wyjmuje się szyby.
- Obudowy lamp i klosze – to kolejne plastikowe elementy, które można wymontować z auta.
- Radio – może okazać się wartościowe, a jego demontaż przed kasacją pojazdu jest legalny.
- Akumulator – nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjąć akumulator.
- Bezpieczniki i pozostała elektronika – je też można zabrać z samochodu do kasacji. Samochód można opróżnić z całej elektroniki.
Warto podkreślić, że mimo pewnych ograniczeń w kwestii demontażu kluczowych części samochodu przed kasacją, istnieją elementy, które można bezpiecznie wyjąć. Także z tego powodu wiele osób decyduje się na zdemontowanie różnych komponentów. Części te mogą później znaleźć zastosowanie w nowym samochodzie lub zostać sprzedane. Zaraz po wyjęciu warto je wyczyścić.
Złomowanie auta – jakie dokumenty są potrzebne w stacji demontażu pojazdów?
Przed przystąpieniem do złomowania pojazdu, jest konieczne dopełnienie formalności. Należy upewnić się, że mamy odpowiednie dokumenty potwierdzające dane samochodu. Gdy nie mamy dowodu rejestracyjnego (np. gdy ten został zniszczony lub zagubiony), istnieje możliwość skorzystania z zastępczego dokumentu wydanego przez odpowiedni wydział komunikacji. W niektórych sytuacjach obowiązkowa może okazać się także umowa kupna-sprzedaży. Jeśli ją mamy, możemy ją ze sobą zabrać. W sytuacji, gdy pojazd jest zarejestrowany na firmę, konieczny jest wydruk z KRS-u potwierdzający ten fakt. Właściciel w chwili złomowania samochodu musi mieć przy sobie dowód osobisty. Dokumenty, które są potrzebne do zezłomowania pojazdu to m.in.:
- dowód rejestracyjny lub dokument zastępczy,
- karta pojazdu, jeśli została wydana,
- umowa kupna-sprzedaży,
- wpis do KRS-u w przypadku pojazdu firmowego,
- pisemne pełnomocnictwo ze zgodą na złomowanie auta od pozostałych współwłaścicieli, jeśli nie mogą się oni stawić osobiście w stacji demontażu.
Dopełnienie tych formalności jest koniecznością, tylko wtedy złomowanie samochodu przebiegnie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na ich podstawie pojazd zostanie zniszczony, a my otrzymamy właściwe dokumenty zaświadczające o tym fakcie. Następnie przekażemy je do naszego wydziału komunikacji, by wyrejestrować auto.
Złomowanie samochodu – czy na pewno chcesz to zrobić?
Nie trzeba chyba wspominać, że złomowanie pojazdu to proces nieodwracalny. Dlatego przed podjęciem tej decyzji warto się zastanowić, oszacować, ile na tym zyskamy i czym zastąpimy samochód. Jeżeli mamy nietypowy lub zabytkowy samochód, warto rozważyć alternatywne rozwiązania. Możemy poszukać potencjalnych kolekcjonerów lub wielbicieli zabytkowych pojazdów, którzy chętnie przywrócą pojazdowi jego dawną świetność i docenią jego unikalność. W sytuacji, gdy auto nie nadaje się już do użytku, złomowanie często staje się najlepszym wyborem. Wiąże się to z jeszcze jednym faktem – żadna stacja diagnostyczna nie podbije przeglądu auta nadającego się na złom, więc w świetle prawa nie będziemy mogli jeździć naszym samochodem.
Jak zezłomować auto na stacji demontażu pojazdów?
Wiesz już, z jakich powodów złomować auto, więc czas na informacje, w jaki sposób odbywa się złomowanie auta na stacji demontażu. Jeśli szukamy jej w naszej najbliższej okolicy, warto wcześniej nawiązać kontakt z wybranym punktem. Możemy w ten sposób otrzymać cennik usług i rozwiać niektóre wątpliwości. Kwestią, którą warto poruszyć, jest to, czy dana stacja oferuje odbiór samochodu, czy jest konieczne dostarczenie go osobiście. Dlaczego? Niektóre auta nie nadają się już do jazdy, więc jeśli chcemy je gdzieś przetransportować, będziemy musieli skorzystać z lawety, a to generuje kolejne koszty. Oczywiście, można też dopytać o wymagane dokumenty i pozostałe formalności.
Nie każde złomowisko nadaje się do złomowania aut
Dany punkt musi być też stacją demontażu pojazdów. Dlaczego jest to ważne? Złomowane pojazdy stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska, dlatego proces ich kasacji podlega ścisłym regulacjom prawnym. Stacje demontażu aut pracują na podstawie zezwoleń wydawanych przez marszałka danego województwa. Lista autoryzowanych stacji demontażu jest dostępna na stronach internetowych odpowiednich jednostek administracyjnych. Złomowanie auta w autoryzowanej placówce jest bardzo ważne, ponieważ zaświadczenie wydane przez taką stację stanowi podstawę do wyrejestrowania samochodu. Inaczej nikt w urzędzie nie uzna zezłomowania za legalne, a my będziemy musieli nadal opłacać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pozbycie się auta nielegalnie to dosłownie strzał w kolano i dość duże problemy prawne.
Jak zezłomować auto krok po kroku?
Złomowanie samochodu ma kilka etapów. Gdy już postanowimy oddać swój pojazd do kasacji, ważne jest, abyśmy rozumieli cały proces. Złomowanie to kilka ważnych etapów. Jak pozbyć się auta w prawidłowy sposób? Niżej rozpisaliśmy ten proces.
- Przygotowanie dokumentów – przygotuj niezbędne dokumenty do zezłomowania samochodu.
- Wybór stacji demontażu – znajdź odpowiednią placówkę, upewniając się, że działa legalnie.
- Transport auta – jeśli nie możesz go dostarczyć osobiście, poszukaj lawety w atrakcyjnej cenie.
- Oddanie auta do kasacji – po zapoznaniu się z ofertą stacji demontażu pojazdów podejmij decyzję i zutylizuj samochód.
- Dokumentacja po procesie – upewnij się, że pracownicy stacji przekazali Ci wszystkie niezbędne dokumenty zaświadczające o przyjęciu auta na złom.
- Wyrejestruj samochód – w ciągu 30 dni od kasacji wyrejestruj auto w odpowiednim wydziale komunikacji.
- Poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe – po wykonaniu ww. kroków, skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym i złóż wniosek o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.
Złomowanie auta – dokumenty ze stacji demontażu pojazdów
Skorzystanie z usług właściwego punktu sprawi, że otrzymamy odpowiednie dokumenty, a co za tym idzie – właściwe potwierdzenie tego, że kasacja naszego auta miała miejsce. Te dokumenty są niezbędne, ponieważ musimy ją przedstawić w urzędzie, by wyrejestrować auto. Co powinniśmy otrzymać po złomowaniu? Dokumenty, które wystawi nam stacja utylizacji pojazdów to:
- zaświadczenie o odebraniu auta,
- unieważnienie dowodu rejestracyjnego,
- zaświadczenie o unieważnieniu tablic rejestracyjnych,
- wyłączenie karty pojazdu, jeśli ta została wcześniej wydana.
Złomowanie pojazdu – ile można zarobić?
Ile możemy dostać za zezłomowanie auta? W przypadku samochodów osobowych dostaniemy ok. 30–40 groszy za każdy kilogram masy samochodu. Stawki dla ciężarówek i autokarów oscylują wokół 40–60 groszy, a najbardziej opłacalne jest złomowanie samochodów dostawczych – tutaj dostaniemy 70 groszy za kilogram masy. Łatwo więc obliczyć, że na złomowaniu pojazdu zarobimy od kilkuset do nieco ponad 1000 zł.
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.