Jak prać mikrofibrę, by czyszczenie nie uszkodziło jej właściwości?
Ściereczki z mikrofibry cieszą się bardzo dużą popularnością i wyróżniają szerokim zastosowaniem. Wykorzystuje się je do sprzątania, osuszania i polerowania. Nic dziwnego, że można znaleźć je na wyposażeniu praktycznie każdego miłośnika car detailingu – zarówno profesjonalisty, jak i amatora. Służą one do różnych celów. Wiele kosmetyków używanych w branży motoryzacyjnej trzeba zaaplikować lub dotrzeć właśnie za pomocą ściereczki. Z tego względu konieczne jest regularne pranie mikrofibry, aby utrzymać ich higieniczny charakter na dłużej. Co warto wiedzieć na ten temat?
Jak prać ściereczki z mikrofibry? Najważniejsze informacje o materiale
Producenci preparatów do car detailingu bardzo często wspominają w instrukcjach, że do aplikacji określonego produktu, np. quick detailera lub wosku, najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Ten rodzaj materiału często określa się jako mikrowłókno. Powstał on z mieszanki włókien poliestrowych i poliamidowych. W składzie niektórych ściereczek znajduje się też bawełna. Takie produkty powstają przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu można uzyskać unikalną strukturę oraz bardzo cienkie włókna. To właśnie one odpowiadają za wyjątkowe właściwości materiału. Jest on bowiem niesamowicie trwały, a przy tym bardzo chłonny. Niestety wiele osób nie wie, jak prać ścierki z mikrofibry, by te nie utraciły właściwości.
Ściereczki są bardzo miękkie i odporne na uszkodzenia. Poszczególne wersje różnią się od siebie gramaturą. W naszej ofercie można znaleźć produkty o gramaturze do 400 g/m², między 410 a 690 g/m², 700-990 g/m² oraz powyżej 1000 g/m². Im większa gramatura, tym bardziej miękki i chłonny materiał. Takie produkty znakomicie sprawdzają się do osuszania samochodu. Polecamy m.in. ręcznik Work Stuff King Drying Towel. Wyróżnia się on właściwościami szybkoschnącymi. Jego gęsta, a przy tym delikatna struktura sprawia, że ryzyko ewentualnych zarysowań jest zminimalizowane.
Ręcznik Work Stuff King Drying Towel jest bezpieczny dla każdego rodzaju lakieru i nie pozostawia smug.
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest proporcja włókien, czyli tzw. blend. Poliester jest materiałem syntetycznym, który odpowiada za nadawanie struktury. Poliamid zapewnia z kolei miękkość, chłonność oraz gęstość. Najczęściej można spotkać się z proporcją 80/20.
Jak prać mikrofibry? Najważniejsze zalecenia
Wiedząc już, jakie właściwości mają ściereczki, pora odpowiedzieć na pytanie, jak prać mikrofibrę. Na początek należy zaznaczyć, że ich utrzymywanie w czystości jest bardzo ważne nie tylko ze względu na możliwość cieszenia się właściwościami przez długi czas. Jeśli używamy brudnych ścierek lub ręczników, jest duże ryzyko zarysowania powierzchni samochodu. Od czego należy zacząć?
-
W zależności od tego, do jakich celów używamy ściereczek, ich stopień zabrudzenia może być różny. Wersje przeznaczone do usuwania past i powłok (jak np. Innovacar Micron Up) z pewnością będą bardziej zanieczyszczone niż ręcznik do osuszania. Należy zatem zacząć od segregacji, uwzględniając także kolory.
Innovacar Micron Up doskonale radzi sobie z usuwaniem pozostałości past i powłok polerskich. Brak szwów zapewnia bezpieczne użytkowanie.
- Ściereczek z mikrofibry nie powinno łączyć się z innymi materiałami w pralce. Istnieje bowiem ryzyko, że tkaniny będą wzajemnie na siebie wpływać, co może skutkować uszkodzeniem ich struktury. Trzeba też pamiętać, że mikrofibra przyciąga różne zanieczyszczenia, dlatego po wyjęciu z pralki na ściereczce mogą znajdować się strzępki innych włókien.
- Kolejną kwestią jest dobór odpowiednich detergentów. Jak prać ręczniki z mikrofibry? Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w preparat przeznaczony właśnie do takiego rodzaju materiału. Standardowe środki piorące nie są dobrym rozwiązaniem, mogą bowiem sprawić, że materiał stanie się sztywny i twardy. W naszej ofercie dostępne są różne środki do prania mikrofibry. Proponujemy m.in. produkt ADBL Micro Wash. Stanowi on mieszankę naturalnych i syntetycznych detergentów o właściwościach zmiękczających. Zawiera też naturalne rozpuszczalniki. Nie trzeba więc martwić się utratą właściwości materiału.
ADBL Micro Wash przywraca chłonność i miękkość, a przy tym skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia.
- Do prania nie wykorzystujemy już żadnych innych dodatkowych zmiękczaczy czy płynów. Absolutnie zabronione jest stosowanie wybielaczy. Takie preparaty mogą bowiem zmniejszać właściwości mikrofibry i zatykać materiał włóknisty.
- Jak prać mikrofibrę w pralce? Jeśli chodzi o temperaturę, należy kierować się informacjami z metki. Zazwyczaj jednak jest ona wyższa, bowiem ułatwia otwieranie włókien, a tym samym uwalnianie zanieczyszczeń. Sprawdźmy też, w jakich temperaturach może być używany zakupiony przez nas preparat. Na programatorze można wybrać tryb prania dotyczący tkanin sztucznych.
Wiemy już, jak prać mikrofibry. Aby jednak car detailing mógł przebiegać bez problemów, ważne jest odpowiednie wysuszenie ścierki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wrzucenie ścierek do suszarki. Jeśli jednak nie dysponujemy takim urządzeniem, należy pozostawić akcesoria do samodzielnego wyschnięcia w umiarkowanej temperaturze. Nie należy wieszać ścierek na gorącym kaloryferze, aby przyspieszyć ich wyschnięcie. Niestety może to spowodować, że materiał stanie się sztywny i twardy. Po wyschnięciu, ściereczki najlepiej schować do szczelnego pojemnika, dzięki czemu nie będą łapać kurzu. Tak wyprane i wysuszone akcesoria są gotowe do użycia.
Na podstawie 1opinii naszych klientów