Jak czyścić pady polerskie? Praktyczne wskazówki

Na rynku można obecnie znaleźć szeroki wybór różnorodnych narzędzi i preparatów do polerowania lakieru samochodowego. Znalezienie odpowiedniej pasty czy zrozumienie różnicy między padami a gąbkami polerskimi może stanowić wyzwanie. Właśnie dlatego w naszym tekście znajdziesz garść praktycznych porad.

Jeśli chodzi o pady polerskie, istnieje kilka różnych rodzajów: futra polerskie, pady mikrofibrowe czy gąbki polerskie, wykonane ze specjalnej pianki. Zwłaszcza te ostatnie są często wykorzystywane do polerowania samochodów. Większość producentów oferuje co najmniej trzy typy gąbkowych padów do polerowania: tnące, średnie (tzw. onestepowe) oraz wykańczające. Większość z nich nie jest jednorazowa, dlatego czyszczenie padów polerskich jest dość powszechną praktyką. Z tej opcji korzystają nie tylko warsztaty samochodowe czy blacharskie, lecz także osoby, które potrafią samodzielnie wypolerować auto. Zatem jak czyścić pady polerskie? Przekonaj się!

Czyszczenie pada polerskiego – różne metody

Warto zacząć od tego, że istnieje kilka metod czyszczenia padów polerskich. Można to zrobić za pomocą szczotki, sprężonego powietrza, tzw. pad washera, ręcznie, a nawet w pralce. Która z tych metod jest najskuteczniejsza? Wszystko zależy od skali zabrudzeń. Właśnie dlatego wyróżnia się kilka sposobów czyszczenia pada polerskiego. Często zaleca się, by robić to z użyciem wody. Ma to jednak pewną wadę – nie użyjemy ponownie pada polerskiego, dopóki nie wyschnie. Korzystanie z mokrego pada może z kolei obniżyć skuteczność samego procesu polerowania lub nawet zniszczyć narzędzie.

Alternatywnie można postawić na ręczne czyszczenie padów polerskich z użyciem specjalnych detergentów do mycia padów. Zwykle miesza się je z odrobiną wody, a następnie dokładnie myje pady ręcznie lub przy pomocy szczotki, delikatnie ugniatając strukturę gąbki. Na koniec wyciska się pady i pozostawia do wyschnięcia. Nie są to jednak jedyne metody, jakie można zastosować.

Jak czyścić pady polerskie – czy można to robić w pralce?

Czy pady polerskie można prać w pralce automatycznej? Tak, można. Po zakończeniu pracy z użyciem padów po prostu włóżmy je do pralki i dodajmy przeznaczony do tego środek do prania padów polerskich. Wystarczy wybrać jeden z podstawowych programów prania. Jest to popularna metoda czyszczenia padów polerskich przez warsztaty samochodowe, gdzie zwykle pierze się kilka lub kilkanaście padów i gąbek polerskich naraz. Jest to o wiele szybsza metoda na pozbycie się zabrudzeń i przygotowanie padów do dalszej pracy. Jeśli ta metoda nie brzmi przekonująco, bo na przykład nie w smak nam wrzucanie do pralki tak brudnych akcesoriów, możemy skorzystać ze specjalnych pad washerów – co to takiego?

Lake Country System 4000 Pad Washer do czyszczenia padów

Pad washer to specjalne urządzenie do kompleksowego czyszczenia padów polerskich. Kształtem przypomina wiadro, jednak ma wbudowany zbiornik na wodę z detergentem oraz pompkę, która umożliwia wtłoczenie wody w powierzchnię pada po naciśnięciu. W ten sposób, pod wpływem ciśnienia, rozpuszczony środek zwilża pad, po czym go odsącza, ściągając zabrudzenia. Ruch powinno się powtórzyć kilka razy. Po zakończeniu procesu pad washer pozwala na odwirowanie nadmiaru wody. Co ważne, pad washer można stosować regularnie w trakcie pracy, co pozwala na łatwe utrzymanie padów polerskich w znakomitej formie.

CarPro MFX MF Detergent – płyn do prania ściereczek z mikrofibry

Czyszczenie pada polerskiego za pomocą sprężonego powietrza

Niektórzy twierdzą, że czyszczenie pada polerskiego za pomocą sprężonego powietrza to najlepsza opcja, jednak trzeba wiedzieć, że ma ona i zalety, i wady. Wynika to po części z różnorodności padów dostępnych na rynku – różnią się one nie tylko strukturą, ale także tworzywem, z którego zostały wykonane. W przypadku padów gąbkowych sprężone powietrze nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ użycie zbyt silnego strumienia może uszkodzić powierzchnię pianki otwartokomórkowej, stosowanej w większości gąbek polerskich. W ten sposób sprężone powietrze przyspiesza zużywanie się pada.

Inaczej wygląda to w przypadku padów z mikrofibry i futer polerskich – te produkty zazwyczaj można czyścić sprężonym powietrzem, choć nie jest to najskuteczniejsza z metod. Sprężone powietrze może pomóc w pozbyciu się nadmiaru pasty podczas pracy, ale na koniec dnia zaleca się dokładne oczyszczenie padów wodą z płynem do czyszczenia padów polerskich. Aby pad szybciej wysechł, można włączyć delikatny nadmuch w jego kierunku, jednak z bezpiecznej dla pada odległości.

Kiedy i jak czyścić pady polerskie? Częstotliwość

Czy powinno się myć pady podczas pracy? Tak, a jeżeli zbyt długo schną (na przykład po praniu), można je czyścić na zmianę, dlatego dobrze jest mieć pod ręką kilka padów i gąbek polerskich. Wychodzi więc na to, że w profesjonalnym warsztacie blacharskim lub samochodowym czyszczenie padów polerskich to codzienność. Jeśli jednak mówimy o sporadycznym ręcznym polerowaniu auta przez właściciela, wystarczy, że pady umyjemy po zakończonej pracy. Dobrze jest to zrobić od razu, bo później wyczyszczenie gąbki może się okazać trudniejsze i bardziej uciążliwe. Regularne czyszczenie padów do polerowania samochodów w trakcie pracy ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na utrzymanie ich skuteczności i długiej żywotności. Pady możemy czyścić także tzw. pędzlami, które przypominają spłaszczoną szczotkę.

Detailing House Pędzel Detailexpert Soft Black

Czyszczenie pada – do czego służy szczotka?

Na wyposażeniu sklepów branżowych są także specjalne szczotki do czyszczenia padów do polerowania. Mają one dogodny kształt, który umożliwia sprawne i szybkie pozbywanie się resztek lakieru z powierzchni gąbki lub pada. Tego typu narzędzia wykonuje się z krótkiego, syntetycznego włosia oraz gumowych wypustek wspomagających czyszczenie. Z drugiej strony znajduje się specjalnie wyprofilowany hak, pomagający odseparować pad od talerza.

Czyszczenie pada polerskiego po polerowaniu – o tym należy pamiętać

Jeżeli chcesz samodzielnie wypolerować swoje auto, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przed zabraniem się do polerowania ręcznego dobierz odpowiednie środki i akcesoria. To samo dotyczy późniejszego czyszczenia padów do polerowania. Jeśli nie masz dużo doświadczenia, stosuj się do instrukcji producenta. Aby szybciej wyczyścić pady do lakierowania, możesz wrzucić je do pralki i wyprać wraz z odpowiednim środkiem. Pamiętaj, aby nie stosować pada, kiedy jest jeszcze wilgotny. Nieprawidłowa obsługa narzędzia może się wiązać ze skróceniem jego żywotności lub uszkodzeniem lakieru. Pady powinno się czyścić po każdym użyciu przy pomocy szczotek i specjalnych środków. Można to robić także w trakcie polerowania auta, do czego najlepiej nadają się specjalne pad washery, jednak są one przeznaczone raczej dla profesjonalistów chcących przyspieszyć proces mycia gąbek.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a:
Pokazuje 1-1 z 1 opinii