Renowacja tapicerki skórzanej dla początkujących

Z upływem czasu skórzana tapicerka stopniowo traci swój pierwotny wygląd i naturalne właściwości, a jej intensywniejsze użytkowanie prowadzi do ścierania się lakieru wykończeniowego oraz warstwy farby pod nią. W rezultacie na powierzchni skóry pojawiają się widoczne przetarcia, spękania i przebarwienia. Co więcej, skórzana tapicerka lakierowana, na której pojawiają się ubytki w farbie, jest o wiele bardziej narażona na szybszą degradację. Widoczne uszkodzenia są informacją, że warstwa lakieru, która miała chronić skórę, została zniszczona. Wówczas konieczna staje się renowacja skóry, która nie tylko pomoże powstrzymać/spowolnić proces niszczenia, ale i przywróci skórzanej tapicerce dawny blask. Warto zaznaczyć, że skóra, która uległa pęknięciom i zadrapaniom, wygląda gorzej niż tapicerka materiałowa o podobnym stopniu uszkodzeń. Widać to zwłaszcza na skórze w jasnym kolorze. Jeśli zauważasz pierwsze, nawet niewielkie uszkodzenia, oznacza to, że czeka Cię naprawa skóry. W tym artykule podpowiemy, co powinieneś zrobić.

Renowacja skóry w samochodzie – im szybciej zareagujesz, tym lepiej

Jeśli na skórzanej tapicerce pojawiają się pierwsze pęknięcia i przetarcia, istotne jest szybkie podjęcie działań mających zabezpieczyć ją przed kolejnymi uszkodzeniami, a na to pozwala renowacja skór. Pomaga nie tylko poprawić walory estetyczne tapicerki, ale i gwarantuje dalszą ochronę oraz możliwość długotrwałego i bezpiecznego używania foteli. Odpowiedni sposób dbania o skórzaną tapicerkę nie tylko pozwala ją odnowić, ale i wydłuża jej żywotność. Dlatego też na rynku pojawiło się wiele firm oferujących renowację tapicerki skórzanej jako usługę oraz sprzedaż preparatów do renowacji skóry. W niektórych sytuacjach naprawę możemy wykonać samodzielnie za pomocą odpowiednich środków.

Na czym polega renowacja skóry w samochodzie?

Tapicerka wykonana ze skóry z biegiem lat traci swój estetyczny wygląd, co negatywnie wpływa na elitarny wygląd wnętrza, na którym wielu z nas tak bardzo zależy. Mimo że skóra jest popularna z racji swoich ekskluzywnych walorów, nie jest materiałem rekomendowanym wszystkim. By zachować jej atrakcyjny wygląd, należy odpowiednio o nią dbać, a gdy pojawią się pierwsze uszkodzenia, zrobić szybką renowację skóry. Częste użytkowanie, zwłaszcza przy bokach foteli czy siedziska, prowadzi do powstawania przetarć i innych uszkodzeń, co wpływa na wygląd tapicerki. Żeby temu zapobiec, należy utrzymywać skórę w dobrym stanie, odpowiednio ją pielęgnując. Niestety często jest to dość trudne zadanie, o czym przekonuje się każdy właściciel auta ze skórzaną tapicerką, jeśli zaniedba ten aspekt dbania o samochód. Naprawę skóry można wykonać samodzielnie, jeśli uszkodzenia są niewielkie lub oddać auto do warsztatu, który się tym zajmuje.

Renowację rozpoczynamy od usunięcia wierzchniej warstwy i dokładnego wyczyszczenia tapicerki. Robimy to za pomocą odpowiednio dobranych środków, które rozprowadzamy za pomocą aplikatorów, w tym padów do skóry. Na zdjęciu: pad marki Colourlock.

Dlaczego warto zdecydować się na renowację skóry w samochodzie?

Konieczność renowacji skórzanej tapicerki pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy zauważysz nieestetyczne i głębokie uszkodzenia, takie jak przetarcia, pęknięcia, dziury, zarysowania, wyblaknięcia. Wykonanie pełnej naprawy skóry może znacząco poprawić jej wygląd oraz wydłużyć jej żywotność. Korzyści płynących z renowacji tapicerki jest sporo. Przede wszystkim starannie naprawiona skóra odzyska naturalny kolor i estetyczny wygląd. Efekt może być spotęgowany dodatkowym malowaniem skóry w aucie. Jednak najpierw trzeba się pozbyć uszkodzeń, w tym wspomnianych przetarć, dziur i zadrapań. Nowa warstwa skóry zostanie dodatkowo zabezpieczona przed wilgocią i szkodliwym działaniem promieniowania UV i jednocześnie stanie się miękka i elastyczna. Przełoży się to na jej większą odporność na kolejne uszkodzenia mechaniczne. Impregnacja utrudni też przenikanie brudu do włókien tapicerki, dlatego warto ją wykonać końcu.

Renowacja skóry: jakie problemy pomoże rozwiązać?

Dzięki profesjonalnej renowacji tapicerki skórzanej jest możliwe efektywne eliminowanie różnych defektów, które z biegiem czasu mogą pojawić się na skórze. Jakich uszkodzeń skóry można się pozbyć, wykonując renowację tapicerki?

  1. Drobne przetarcia – renowacja tapicerki pomoże pozbyć się drobnych przetarć powstających podczas intensywnej eksploatacji.
  2. Przebarwienia i odbarwienia – usługa renowacji skór połączona z malowaniem pozwoli wyeliminować zmiany koloru tapicerki, które powstały na skutek długotrwałej eksploatacji pojazdu, działania promieni słonecznych lub zabrudzeń.
  3. Odnowienie warstwy lakieru – w renowacji lakier ponownie jest nakładany na skórę. W ten sposób tapicerka odzyskuje dawny blask.
  4. Rysy i pęknięcia – zabieg pozwoli usunąć niewielkie rysy i pęknięcia na powierzchni skóry.
  5. Dziury i ubytki – choć może się wydawać, że dziurawa skóra do niczego się nie nadaje, dzięki renowacji jest możliwe zrekonstruowanie podziurawionych obszarów. Jednak zwykle wymaga to pomocy specjalisty.

Dzięki temu procesowi tapicerka skórzana odzyskuje nie tylko estetyczny wygląd, ale i zyskuje większą trwałość, co pozwala cieszyć się komfortem i elegancją wnętrza samochodu przez długi czas.

Renowacja skóry w samochodzie – jak zacząć?

Tapicerka skórzana jest bardziej wymagająca od standardowego materiału, a zadbanie o nią wymaga odpowiedniego podejścia. Kiedy konieczna staje się renowacja tapicerki skórzanej, oznacza to, że albo auto jest już bardzo stare, albo doszło do zaniedbań lub nagłych uszkodzeń. Naprawę możemy wykonać samodzielnie lub zlecić ją warsztatowi detailingu samochodowego. Specjaliści mogą wykonać profesjonalną ocenę kondycji skóry, lokalizując uszkodzenia i proponując sposób pozbycia się ich. Na rozległe rysy i pęknięcia konieczne może się okazać odtworzenie całej warstwy tapicerki w danym miejscu. To zadanie może okazać się za trudne dla jednej osoby. Przy nieodwracalnych uszkodzeniach jedynym dobrym wyborem staje się ponowne obszycie danego fragmentu nowym materiałem, a później zamaskowanie tego tak, by nie było widać łat.

Istotnym krokiem w renowacji skóry jest wyczyszczenie powierzchni poddawanej temu procesowi. Na zdjęciu: środek do czyszczenia skóry marki Blend Brothers.

Naprawa skóry – jak zrekonstruować tapicerkę?

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak wygląda proces renowacji skóry, jejsamodzielne wykonanie może być wyzwaniem. Owszem, o wiele łatwiej jest oddać samochód w ręce car detailerów, jednak niektórzy decydują się na naprawdę tapicerki samodzielnie. Opowiedzieliśmy już, jak zacząć, czas opisać ten proces krok po kroku. Zaczynamy od przygotowania skóry do malowania:

  1. Oczyszczanie – rozpoczynamy od wyczyszczenia tapicerki skórzanej. Można użyć odkurzacza ze szczotkami miękkim włosiem.
  2. Czyszczenie właściwe – to etap, w którym przystępujemy do usuwania wszelkich zanieczyszczeń zgromadzonych na powierzchni skóry podczas użytkowania. Czyścimy za pomocą preparatów do czyszczenia skóry. Zależnie od zaleceń producenta preparat nakładamy na skórę lub ściereczkę z mikrofibry, a następnie dokładnie czyścimy powierzchnię tapicerki. Pozostałości usuwamy wilgotną ściereczką.
  3. Usuwanie warstwy ochronnej – aby przygotować skórę do renowacji, najpierw musimy zdjąć warstwę ochronną ze starego materiału. Do tego używamy specjalnych rozpuszczalników, które stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
  4. Szlifowanie skóry – kolejnym etapem renowacji skóry jest delikatne przeszlifowanie skóry za pomocą pada szlifierskiego. W ten sposób zwiększymy przyczepność nowej warstwy farby, pozbędziemy się rys i zagłębień. Starty materiał usuwamy ściereczką z mikrofibry.
  5. Odtłuszczanie – ostatnim krokiem w tym etapie jest odtłuszczenie skóry. Można to zrobić benzyną do skóry lub innymi odpowiednimi środkami. Te pozwalają usunąć resztki olejków, wosków i tłuszczy. Szczególną uwagę zwracamy na obszary często dotykane dłońmi oraz miejsca, w których warstwa lakieru została uszkodzona.

Malowanie skóry w aucie – kiedy tapicerka traci kolor

Malowanie skóry w aucie często jest utożsamiane z jej renowacją. Faktycznie, oba te procesy następują po sobie i są nierozerwalnie połączone. Odpowiednią farbę do skórzanej tapicerki wlewamy do naczynia, dokładnie mieszając ją przed nałożeniem na skórę. Ważne jest zbieranie farby z tego samego miejsca, aby zachować jej jednorodność. Najczęściej wybiera się dno wiaderka lub jego brzegi zależnie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Za pomocą aplikatora lub pędzelka do skóry nanosimy farbę na materiał, rozprowadzając ją energicznymi ruchami na całej powierzchni. Rekomenduje się nanoszenie od dwóch do czterech warstw farby na dany obszar. Po pomalowaniu skóry suszymy ją za pomocą opalarki lub suszarki. Możemy to też robić między nakładaniem kolejnych warstw aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Po zakończeniu aplikacji ostatniej warstwy pozostawiamy tapicerkę do wyschnięcia przez co najmniej 2 godziny. Najlepiej będzie, jeśli dalsze prace przełożymy na następny dzień.

Końcowym etapem renowacji jest zabezpieczenie skóry tuż po pracy. Można to zrobić lakierem lub impregnatem do skór. Na zdjęciu: produkt marki Cleantle. 

Utrwalenie efektu renowacji

Finalnie renowacja tapicerki skórzanej powinna zakończyć się utrwaleniem osiągniętych rezultatów przez zastosowanie specjalistycznych środków ochronnych. Lakierowanie skóry po renowacji ma ją zabezpieczyć przed kolejnymi uszkodzeniami i zabrudzeniami, jednocześnie poprawiając jej trwałość i pozwalając zachować estetyczny wygląd oraz odpowiednią miękkość. Dobrze dobrany środek ochronny stanie się swoistą tarczą chroniącą tapicerkę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Często zawiera substancje zabezpieczające przed promieniowaniem UV, tłuszczami, różnymi plamami lub wodą, sprawiając, że skóra pozostaje odnowiona, jedwabista i elastyczna. To istotny krok, który jednocześnie jest prewencją i minimalizuje konieczność częstego dokonywania kolejnych renowacji oraz utrzymując tapicerkę w doskonałej kondycji przez bardzo długi czas.


 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii