PORADNIK: Jak poprawnie woskować lakier krok po kroku?
Woskowanie auta to coś więcej niż tylko zapewnienie mu estetycznego wyglądu, choć wielu kierowcom kojarzy się właśnie z tym aspektem. Jednakże położenie wosku na lakier ma także inne właściwości – to przede wszystkim sposób na jego ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i przedłużenie żywotności lakieru. Warto pamiętać, że regularne dbanie o samochód jest w gruncie rzeczy bardzo ważne w zachowywaniu pierwotnego wyglądu lakieru na długi czas. Wiele usterek czy oznak starości pojawia się właśnie na skutek naszego zaniedbania. Oprócz rutynowych przeglądów i wymian oleju, które są równie ważne, powinniśmy troszczyć się także o karoserię. Ta na co dzień „zmaga” się z czynnikami mającymi negatywny wpływ na lakier samochodowy. Jak woskować samochód i dlaczego warto to robić? Dowiesz się z naszego artykułu!
Dlaczego warto zdecydować się na woskowanie samochodu?
Woskowanie ma ogromną zaletę – przede wszystkim pomaga utrzymać w dobrym stanie bezbarwną powłokę lakierniczą, która fabrycznie pełni funkcję ochronną, działając głównie antykorozyjnie. Co więcej, chroni auto przed wpływem warunków atmosferycznych, w tym deszczu, śniegu i promieniowania UV, a także przed solą drogową, ptasimi odchodami czy drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Bez tej ochrony lakier zacznie szybko tracić swoje właściwości, co ostatecznie doprowadzi do blaknięcia, odbarwień i rdzy. Woskowanie autamoże temu zapobiec, pomagając utrzymać wysoką wartość auta w przypadku chęci późniejszej sprzedaży. Co jeszcze daje woskowanie? Oto kilka zalet tego zabiegu:
- Łatwiejsza pielęgnacja – stworzona za pomocą wosku dodatkowa warstwa ułatwia mycie auta i jego konserwację. Zabrudzenia z powierzchni schodzą szybciej i łatwiej, a auto nie wymaga tak dokładnej pielęgnacji w myjni samochodowej.
- Poprawa estetyki samochodu – po nałożeniu wosku lakier bardziej się błyszczy, a kolor staje się głębszy i intensywniejszy. Ma to duże znaczenie dla kogoś, kto lubi dbać o atrakcyjny wygląd swojego samochodu.
- Podniesienie wartości auta – samochód po woskowaniu wiele zyskuje. Przede wszystkim jego wartość nie spada z powodu gorszego wyglądu, ponieważ lakier pozostaje nienaruszony.
Wosk syntetyczny utrzymuje się dłużej, przez co jest tańszym wyborem. Jego żywotność oceniana jest nawet na sześć miesięcy. Na zdjęciu produkt marki Dodo Juice.
Co ile woskować samochód?
Częstotliwość woskowania auta zależy od różnych czynników. Na czoło wysuwają się takie kwestie jak klimat, pora roku, sposób użytkowania samochodu oraz jakość wybranego wosku. Dlatego też nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak często powinno się woskować auto. Dostępne na rynku woski dzielą się na naturalne i syntetyczne. Te pierwsze szybciej się ścierają, te drugie są zwykle odporniejsze. Co jeszcze można o nich powiedzieć?:
- Woski syntetyczne lepiej stosować w okresie zimowym, bo skuteczniej chronią lakier przed trudnymi warunkami pogodowymi.
- Wiosną i latem możemy zastosować wosk naturalny lub syntetyczno-naturalny, który da lepsze efekty, choć mniej trwałe.
Koniec końców przyjmuje się, że woskowanie warto powtarzać co 2–3 miesiące. W ten sposób zachowamy trwałą powłokę ochronną i nie wystawimy lakieru na uszkodzenia mechaniczne.
Wosk naturalny dodaje głębi koloru, choć utrzymuje się na powierzchni krócej niż wosk syntetyczny. Na zdjęciu produkt marki ODK.
Akcesoria niezbędne do woskowania
Oprócz samego wosku będziemy potrzebować narzędzi, które ułatwią nam woskowanie. Wyróżniamy:
- środki do mycia samochodu – przed nałożeniem wosku trzeba wyczyścić całą karoserię;
- aplikator do nakładania wosku – specjalna gąbka do nakładania i rozprowadzania wosku;
- ściereczka z mikrofibry – przyda się do późniejszego polerowania auta.
Na rynku są też dostępne woski hybrydowe, które łączą cechy wosków syntetycznych i naturalnych. Na zdjęciu produkt marki Soft99.
Woskowanie auta – jaki preparat wybrać?
W sklepach znajdziemy kilka rodzajów wosków. To przede wszystkim woski w paście, płynie i sprayu. Dokonując wyboru wosku samochodowego, warto znać ich właściwości:
- Woski w paście – mają najlepszą trwałość i skuteczność, utrzymując się na lakierze od 3 do 6 miesięcy. Ich aplikacja jest pracochłonna, jednak efekty są często najlepsze.
- Woski w płynie – są łatwiejsze do nałożenia i mogą być aplikowane bezpośrednio na karoserię lub za pomocą specjalnej podkładki. Zawierają mieszankę naturalnych wosków i syntetycznych polimerów, które zapewniają dobrą ochronę przed promieniami UV. Choć płynny wosk nadaje lakierowi ładny połysk, jego warstwa jest cieńsza i może nie utrzymać się tak długo, jak pasta. Zwykle jego efekty są widoczne do 8 tygodni.
- Woski w sprayu – ich zaletą jest prosta aplikacja. Wystarczy spryskać karoserię. Dzięki temu proces woskowania jest znacznie szybszy i mniej pracochłonny. Jednak efekty nałożenia takich wosków nie są tak imponujące. Woski w sprayu zawierają dużo wody, co sprawia, że ich trwałość jest krótsza w porównaniu do wosków w płynie, a tym bardziej do wosków w formie pasty.
Poza powyższą klasyfikacją znajduje się wosk Carnuba, który składa się z w pełni naturalnej substancji. Ta znana jest z tego, że nadaje lakierowi nieskazitelny połysk. Jest to jednak możliwość zarezerwowana dla wymagających klientów, którzy cenią stylowy wygląd. Carnuba nie utrzymuje się długo na lakierze, ale daje niesamowite efekty.
Wosk Carnuba zachwyca car detailerów i zwykłych pasjonatów motoryzacji. Zapewnia niesamowity blask, zdumiewającą głębię koloru i ponadto nadaje się do każdego rodzaju lakieru. Na zdjęciu produkt marki Meguiar's.
Jak woskować auto? – najpierw trzeba je umyć!
Aby wosk dobrze się trzymał i zapewnił najlepszy efekt wizualny, lakier samochodu musi być całkowicie czysty i wolny od wad. Oznacza to, że woskowanie auta, które ma na powierzchni rdzę, jest niewskazane. Najpierw trzeba wypolerować auto, uporać się z korozją i dopiero wtedy rozważać nałożenie wosku.
Przygotowanie auta przed nałożeniem wosku powinno obejmować gruntowne mycie, usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni lakieru, użycie specjalnych środków czyszczących oraz odtłuszczenie powierzchni.
Mycie wstępne powinniśmy rozpocząć od nałożenia szamponu samochodowego. Na zdjęciu produkt marki Fresso.
Mycie należy rozpocząć od zmoczenia samochodu i nałożenia środków chemicznych. Są rekomendowane w szczególności wszelkiego rodzaju cleanery i szampony samochodowe. Podczas mycia nie można zapominać także o oponach i felgach, na których również gromadzi się brud. Kolejnym krokiem jest dekontaminacja chemiczna. Za pomocą odpowiednich preparatów usuwamy w ten sposób zanieczyszczenia metaliczne, drobinki smoły lub asfaltu. Na koniec karoserię powinniśmy „potraktować” odtłuszczaczem, by zmyć środki do mycia i zakończyć proces przygotowawczy do woskowania samochodu.
Czasami najcięższymi do umycia zabrudzeniami są ślady po owadach. Na rynku znajdziemy jednak środki, które poradzą sobie z ich usunięciem. Na zdjęciu produkt marki Gtechniq.
Jak woskować samochód? – poradnik krok po kroku
Zabieg woskowania auta powinniśmy wykonać w zacienionym miejscu. Jeśli chodzi o samą czynność, to istnieją dwie metody nakładania wosku – aplikatorem lub gołymi rękoma. W obu przypadkach warto sprawdzić, czy wosk nie szkodzi skórze i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jak woskować auto? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad:
- Nałóż cienką warstwę wosku na aplikator.
- Rozprowadzaj wosk równomiernie na lakierze.
- Wykonuj ruchy okrężne lub prostoliniowe.
- Nie naciskaj zbyt mocno.
- Pokryj całą karoserię woskiem.
- Pozostaw do wyschnięcia.
- Miękką szmatką usuń nadmiar wosku.
- Wypoleruj powierzchnię ściereczką z mikrofibry.
Woski w sprayu są bardzo proste w użyciu. Z woskowaniem auta poradzi sobie każdy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by to zadanie powierzyć profesjonalistom. Na zdjęciu produkt marki Turtle Wax.
Jak polerować auto po woskowaniu?
Po nałożeniu wosku na samochód karoserię można wypolerować ściereczką z mikrofibry. Aby dobrze ją wypolerować, należy wykonywać okrężne ruchy z lekkim naciskiem. Musimy uważać, by nie przesadzić. Polerowanie ręczne należy zakończyć, gdy uzyskamy efekt lustrzanego połysku. Do polerowania można także użyć polerki mechanicznej i pracować z nią na małych obrotach. Podczas używania maszyny, podobnie jak przy ręcznym polerowaniu, warto podzielić pracę na kilka etapów i wykonywać jednolite ruchy na każdej sekcji. Ważne jest również, aby kontrolować temperaturę lakieru, by uniknąć jego przegrzania podczas polerowania.
Wosk wygodnie się nakłada aplikatorem do wosku. Na zdjęciu produkt marki Deturner.
Ty też możesz woskować swoje auto!
Korzystając z powyższego poradnika, bez trudu poradzisz sobie z woskowaniem lakieru samochodowego. Jeśli szukasz odpowiednich narzędzi i preparatów niezbędnych do wykonania tego zabiegu, sprawdź asortyment sklepu Detailing House. U nas znajdziesz wysokiej jakości woski naturalne i syntetyczne, szampony samochodowe, odtłuszczacze i cleanery. Skorzystaj z naszej oferty już teraz!
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.