Talerze mocujące do polerki – do czego służą?
Talerze mocujące równie dobrze można nazwać uchwytami do padów polerskich. Wspomagają one pracę osoby polerującej auto, zwiększając wygodę korzystania z płaskich krążków polerskich. Większość z nich można dopasować do maszyn rotacyjnych, maszyn dual action, a także ich przedłużeń (wałków), co ułatwia pracę detailera i docieranie do trudno dostępnych miejsc, takich jak okolice lusterek bocznych, zagięć zderzaków czy spoilerów. Polerowanie ręczne przy użyciu krążków jest zalecane jedynie w przypadku niewielkich rys (a i tak wówczas należy zachować ostrożność). Jeśli miejsca do wypolerowania są trudnodostępne lub szkody są większe, pewniej jest wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, aby wykonana praca dała zadowalający efekt, a nie dokonała niepotrzebnych szkód.
Do jakich maszyn polerskich można zamontować talerze?
Dzisiejszy rynek oferuje komponenty do każdego rodzaju maszyn polerskich. To, na co musimy zwrócić uwagę, to przede wszystkim rodzaj gwintu. Oznaczenia tego od maszyny powinniśmy szukać w instrukcji obsługi lub na powierzchni narzędzia. Jeśli zaś chodzi o talerze mocujące do polerki, to ich gwinty są zazwyczaj oznaczone w szczegółach danego produktu. Dyski wsporcze połączysz z:
- maszyną rotacyjną,
- maszyną dual action,
- maszynami planetarnymi,
- mini polerkami.
Kierując się oznaczeniami, bez problemu dobierzesz odpowiedni talerz mocujący do danej maszyny polerskiej. W ten sposób twoja praca stanie się prostsza i wygodniejsza.
Jak działają talerze mocujące?
Stabilizowany talerz mocujący do krążków na rzep jest najbezpieczniejszą z opcji. Jego obecność w połączeniu z maszyną zwiększa skuteczność niwelowania rys na lakierze – talerze te odgrywają zatem istotną rolę w procesie polerowania. Nie da się bowiem wypolerować całego auta wyłącznie za pomocą jednego pada. Obecność różnych zakamarków, różnicy tworzyw (metalowa karoseria, plastikowe zderzaki) zmusza osobę polerującą do korzystania z różnych gąbek polerskich, a co za tym idzie – również co najmniej kilku talerzy mocujących. Te kompaktowe narzędzia zmniejszają drgania, co ułatwia pracę, zwłaszcza osób niedoświadczonych, które nie chcą uszkodzić lakieru. Co więcej, niektóre modele mogą się pochwalić ulepszoną strukturą – na przykład specjalnymi kanałami wentylacyjnymi. Większość tego typu talerzy można połączyć z krążkiem polerskim na rzep. Da nam to najlepsze i zarazem najwygodniejsze rozwiązanie.