Niewidzialna wycieraczka do szyb – co to takiego i czy warto ją stosować?

Duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają nie tylko dobre opony, właściwie ustawione lusterka czy wygodny fotel, ale i sprawne wycieraczki. Sytuacje atmosferyczne takie jak oberwania chmur czy śnieżyce mogą stwarzać wyzwania dla tradycyjnych wycieraczek do szyb, które czasem nie radzą sobie z efektywnym usuwaniem wody. Rozwiązaniem problemu mogą się okazać niewidzialne wycieraczki w płynie. Wpływają one na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale czym właściwie jest taka wycieraczka i w jakich sytuacjach góruje nad standardowymi rozwiązaniami? Na jak długo starcza i czy warto w nią zainwestować?  Te kwestie omówimy w dalszej części artykułu.

Czym jest niewidzialna wycieraczka?

Niewidzialna wycieraczka, często określana też mianem magicznej wycieraczki, to preparat nakładany na szybę, który działa w sposób praktycznie niewidoczny dla ludzkiego oka. Po nałożeniu go na przednią szybę samochodu tworzy specjalną powłokę o wyjątkowych wartościach hydrofobowych – z tego też powodu, gdy samochód porusza się z pewną prędkością, krople deszczu szybko i sprawnie spływają z szyb, tym samym minimalizując konieczność używania standardowych wycieraczek. Skuteczność powłoki na szybę jest zauważalna podczas jazdy, kiedy prawie w ogóle nie musimy pamiętać o zwykłych wycieraczkach. Niemniej jednak wspomniany efekt hydrofobowy najlepiej widać podczas szybkiej jazdy po autostradzie lub trasach pozamiejskich. Im większa prędkość samochodu, tym krople są szybciej usuwane.

Magiczna wycieraczka może być sprzedawana w różnych formach. Najprościej jednak nakłada się ją za pomocą wbudowanych w butelkę spryskiwaczy. Na zdjęciu: produkt marki Dodo Juice 500 ml.

Niewidzialna wycieraczka do szyb – zastosowanie

Przeważnie niewidzialną wycieraczkę nakłada się jedynie na przednią szybę pojazdu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nałożyć preparat na szyby boczne czy lusterka. Działanie specyfiku istotnie poprawia widoczność, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo podczas jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Warto zauważyć, że niewidzialną powłokę na szybę można zastosować także na reflektory o szklanym kloszu, eliminując problem osadzania się brudnej wody i pozostawiania smug. Te mogą wpływać na rozpraszanie światła i potencjalne oślepianie innych kierowców. Jeśli chodzi o reflektory z kloszem z tworzywa sztucznego, zaleca się stosowanie specjalnych środków do konserwacji i czyszczenia tego typu materiałów, w tym regularnego polerowania.

Na czym polega hydrofobowość magicznej wycieraczki?

Wspomnieliśmy o warstwie hydrofobowej, powstającej po zastosowaniu preparatu niewidzialnej wycieraczki na szybę. Jak dokładnie wygląda jej działanie? Hydrofobowość to proces polegający na odpychaniu cząsteczek wody przez preparat rozłożony na powierzchni. Substancja ta staje na przeszkodzie wsiąkaniu wody w każdy materiał zabezpieczony taką powłoką hydrofobową, wskutek czego powstała warstwa ochronna wspomaga pozbywanie się wody z szyby – nie osiada ona na powierzchni, a bezproblemowo spływa w kierunku krawędzi szyby. Dzieje się tak pod wpływem wiatru, a jego działanie jest mocniejsze, gdy auto porusza się szybciej. W rezultacie podczas jazdy autostradą czy drogą krajową (poza terenem zabudowanym) kompletnie zanika konieczność używana standardowych wycieraczek do szyb. Rynek jest bogaty w różne formy niewidzialnych wycieraczek – dostępne są sztyfty, płyny oraz spraye, a decyzję o wyborze każdy z nas powinien podjąć według własnych preferencji. Jeden sposób aplikacji nie jest lepszy od drugiego.

Jak działają niewidzialne wycieraczki?

Działanie niewidzialnej wycieraczki do szyb będzie widoczne poprzez mniejszą częstotliwość używania standardowych wycieraczek. Pędząc po autostradzie w deszczu, raczej nie musimy się przejmować korzystaniem z wycieraczek, ale w mieście ich zastosowanie wciąż może być konieczne, lecz z pewnością ich wkład w ściąganiu wody z szyby będzie zminimalizowany. Korzystanie z hydrofobowej powłoki na szybę jest dedykowane  głównie powierzchniom szklanym. Substancje chemiczne zawarte w preparacie przenikają w pory szkła, tworząc opisaną wyżej warstwę hydrofobową – skutecznie odrzuca ona krople wody, powodując, że te w ogóle nie dotykają szyby. Nie mogąc się zahaczyć, krople wody przesuwają się do góry i na boki, zapewniając kierowcy wzorowe pole widzenia. Efekt sprawdza się najlepiej przy prędkościach większych niż 60 km/h. Im szybciej porusza się auto, tym sprawniej usuwana jest woda z przedniej szyby – jest to stała zależność, jeśli chodzi o to rozwiązanie. Czasami konieczne jest użycie wycieraczek, a czasami nie. Oprócz tego zastosowanie preparatu powoduje, że zanieczyszczenia mniej osadzają się na szybie, co jest dodatkowym atutem.

Niewidzialne wycieraczki są także sprzedawane w zestawach z aplikatorami. Na zdjęciu produkty marki Gyeon w zestawie.

Niewidzialne wycieraczki a brud na szybie

Czy takie wycieraczki mają jeszcze jakieś dodatkowe korzyści? Tak! Warstwa hydrofobowa ma wiele plusów, a główną zaletą płynącą z jej zastosowania jest poprawa widoczności przez przednią szybę. Niewidzialna wycieraczka gwarantuje utrzymanie czystej szyby bez względu na panującą pogodę. To ogromne ułatwienie dla kierowców, gdy zminimalizowana zostaje konieczność ręcznego czyszczenia bocznych szyb (jeśli i tam zastosujemy magiczną wycieraczkę). Warstwa hydrofobowa jest też skuteczna przeciwko zabrudzeniom, które od razu spływają razem z kroplami wody (gdy pada), a ponadto nie wżerają się w szybę. Co za tym idzie – stosowanie niewidzialnych wycieraczek przyczynia się do zmniejszenia zużycia płynu do spryskiwaczy. Warto również zaznaczyć, że dzięki temu preparatowi obniża się zużycie energii podczas jazdy. Jest to efekt rzadszego korzystania z wycieraczek oraz braku potrzeby użycia funkcji ogrzewania przedniej i tylnej szyby. Tak, niewidzialną wycieraczkę możemy też zastosować na tylną szybę samochodu.

Niewidzialna wycieraczka do szyb skuteczna nawet zimą

Ci, którzy zdecydują się na zastosowanie powłoki na szybę, często później nie wyobrażają sobie jazdy samochodem bez niej, zwłaszcza zimą. To właśnie w czasie tej pory roku magiczna wycieraczka staje się wręcz bezcenna, zwłaszcza podczas ekstremalnych warunków. Mowa o śniegu, wszechobecnej soli drogowej czy wpływie niskich temperatur na szyby i standardowe wycieraczki. Działanie warstwy hydrofobowej ułatwia pozbywanie się wody, a w konsekwencji zapobiega zamarzaniu szyb. W ten sposób eliminujemy konieczność skrobania czy potrzeby ciągłego korzystania z funkcji ogrzewania szyb, co bez wątpienia stanowi to dodatkową zaletę niewidzialnych wycieraczek.

Aplikacja niewidzialnej wycieraczki do szyb w pięciu krokach

Przygotowanie i aplikacja niewidzialnej wycieraczki są kluczowe dla uzyskania skutecznych rezultatów. Jak przebiega ten proces? Oto poradnik w kilku krokach.

 

  1. Przygotowanie powierzchni szyby – całość zaczynamy od dokładnego oczyszczenia szyb z zabrudzeń. Następnie należy odtłuścić powierzchnię, eliminując także wosk, jeśli ten został nałożony na myjni. Dodatkowo musimy się upewnić, że powierzchnia jest sucha przed rozpoczęciem aplikacji.
  2. Wybór formy preparatu – niezależnie od tego, czy wybierasz spray, sztyft, czy płyn, ważne jest, aby równomiernie rozprowadzić preparat na całej powierzchni szyb lub reflektorów. Jeśli nie korzystamy z dozowników i spryskiwaczy, warstwę nałożymy specjalnym aplikatorem (często oferowanym w zestawach) lub innym narzędziem wskazanym przez producenta produktu.
  3. Rozprowadzenie preparatu – niezależnie od formy, w jaką opakowano produkt, nakładamy go równomiernie na całej powierzchni. Kierujemy się przy tym zaleceniami producenta.
  4. Pozostawienie do wyschnięcia – pozwalamy preparatowi porządnie wyschnąć. W miejscach, gdzie pojawi się jego nadmiar (charakterystyczny biały nalot), możemy zastosować szmatkę z mikrofibry celem usunięcia nadprogramowej ilości produktu.
  5. Ekstra warstwy – jeśli zgadza się to z zaleceniami producenta, proces powtarzamy, dokładając kolejne warstwy preparatu. Zwykle tyczy się to dwóch lub trzech warstw. W ten sposób zwiększa się skuteczność niewidzialnej wycieraczki.

Bez względu na wybór produktu i firmy produkującej preparat, zawsze powinniśmy kierować się zaleceniami producenta, a przed przystąpieniem do procesu przeczytać instrukcję obsługi wybranego środka. Kierowanie się wskazówkami zawartymi w instrukcji lub na opakowaniu wpływa na trwałość i efektywność magicznej wycieraczki do szyb.

Na jak długo starcza niewidzialna wycieraczka do szyb?

Niewidzialne wycieraczki zazwyczaj utrzymują się na szklanej powierzchni przez kilka miesięcy, przy czym ten okres może być zróżnicowany w zależności od stopnia eksploatacji pojazdu i warunków pogodowych. Produkty z górnej półki, zwykle oferujące wyższą jakość, mogą zapewnić ochronę szyb na dłużej. Uśredniając, preparat ze średniej półki cenowej powinien utrzymać efekt hydrofobowy przez około dwa miesiące. A czy można przedłużyć ten okres? Niestety nie. Na rynku nie istnieją produkty, które mogłyby wydłużać żywotność niewidzialnych wycieraczek. Trzeba pamiętać, że preparat to połączenie substancji chemicznych, a wszelkie ingerencje w jego działanie skracają jego żywotność na danej powierzchni.

Rain-X oferuje proste w aplikowaniu i przystępne cenowo niewidzialne wycieraczki do szyb. Na zdjęciu: produkt marki Rain-X.

Ile kosztuje powłoka na szybę?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów hydrofobowych. Ceny niewidzialnych wycieraczek wahają się od kilkudziesięciu do nawet 300 zł za 100 ml preparatu. Choć produkty tańsze zwykle spełniają swoją funkcję, to jednak te z górnej półki cenowej zapewniają dłuższą trwałość i solidniejszą ochronę szyb. Wybór powinien być też podyktowany osobistymi preferencjami, w tym podejściem do danego samochodu, które z jednej strony może być mocno eksploatowane, a z drugiej służyć nam jedynie do weekendowych wyjazdów. Niemniej jednak eksperci są zgodni co do tego, że stosowanie magicznych wycieraczek jest ciekawym dodatkiem, który wpływa korzystnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii