Jak umyć silnik samochodowy? Poradnik
Nawet w najnowszych modelach aut silnik może ulec zabrudzeniu. Wynika to z samej jazdy, podczas której przez komorę silnika przepływa duża ilość powietrza, w którym znajdują się różne zanieczyszczenia. Część z nich pochodzi z wnętrza samochodu, ale niektóre dostają się tam także z zewnątrz. Mowa tu przede wszystkim o kurzu, pyle, piasku czy plamach po płynach eksploatacyjnych. W silniku mogą się też gromadzić opiłki z opon czy klocków hamulcowych. Z czasem części zaczynają się brudzić, a czyszczenie silnika staje się zabiegiem, którego nie da się uniknąć. Problem z zanieczyszczeniem komory może także powstać na skutek awarii – wycieki z oleju lub płynu chłodniczego tworzą razem silnie trzymającą się warstwę, do której przylepiają się kolejne zabrudzenia. Koniec końców mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej. Żeby tego uniknąć, warto od czasu do czasu postawić na mycie silnika. Jak to zrobić? Czym umyć silnik z oleju i czy możemy to zrobić samemu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Mycie silników samochodowych – czy w ogóle trzeba to robić?
Istnieje kilka sposobów na mycie komory silnika. Warto jednak podkreślić, że dokładne czyszczenie nie powinno się odbywać jedynie ze względów estetycznych. Jeśli jednostka nie jest mocno zanieczyszczona, to nie jest to duży problem, ponieważ niewielka ilość brudu nie wpływa negatywnie na wydajność układu napędowego. Dlatego mycie silnika jest zalecane jedynie w sytuacjach, gdy doszło do rozlania płynów eksploatacyjnych, ubrudzenia komponentów olejem czy nagromadzenia się brudu po bardzo długim postoju. Trzeba bowiem pamiętać, że dokładne czyszczenie silnika to dość inwazyjny zabieg. Należy szczególnie uważać na przewody i wężyki, które można łatwo uszkodzić. Co więcej, nieumiejętne mycie komory silnika spowoduje, że woda i środki chemiczne dostaną się do wnętrza oraz do instalacji elektrycznych. To z kolei nieuchronnie doprowadzi do awarii.
Decydując się na mycie silnika, warto mieć pod ręką różnego rodzaju szczotki i ścierki z mikrofibry. Na zdjęciu produkt marki Detailing House.
Zanim zdecydujesz się na mycie silnika…
Przy samodzielnym myciu silnika samochodowego warto wcześniej dobrze się do tego przygotować. Zanim zaczniemy usuwać stary, zaschnięty olej, musimy się upewnić, że miejsce, w którym wykonujemy tę czynność, jest odpowiednie. Proces dokładnego czyszczenia silnika najlepiej jest przeprowadzić w garażu z odpływem, szczególnie gdy korzystamy z wody i środków chemicznych. W przypadku stosowania różnego rodzaju preparatów przydadzą się nam gumowe rękawice oraz okulary ochronne. Oczywiście warto się też wyposażyć w drucianą szczotkę, ściereczki z mikrofibry czy pędzelki detailingowe.
Co istotne, mycie komory silnika na trawniku jest absolutnie niewskazane, ponieważ substancje chemiczne, w tym oleje czy smary, mogą trwale zanieczyścić grunt. Warto też pamiętać o tym, by nie przeprowadzać tej operacji w miejscu publicznym – jeśli się na to zdecydujemy, narazimy się na srogi mandat. Ostatecznie mycie silnikamożna powierzyć specjalistom, na przykład auto detailerom.
Co daje umycie silnika w aucie?
Mycie silnika jest szczególnie wskazane w przypadku poszukiwania wycieków. Gruba warstwa oleju na jednostce napędowej często oznacza, że gdzieś występuje nieszczelność. Tego typu usterki nie tylko zwiększają ryzyko uszkodzenia silnika przez niewystarczające smarowanie, ale także negatywnie wpływają na środowisko, dlatego należy je jak najszybciej naprawić. Po umyciu silnika i ponownym sprawdzeniu jednostki napędowej znacznie łatwiej jest zlokalizować potencjalną usterkę.
Elementy najlepiej myć, gdy są zdemontowane – to najbezpieczniejszy sposób czyszczenia silnika. Jeśli robimy to przy okazji wymiany części, a mechanik demontuje silnik, możemy poprosić go o wyczyszczenie komponentów. Zazwyczaj taka usługa będzie jednak musiała zostać dodatkowo opłacona. Dokładne umycie silnika załatwia jeszcze jeden problem – czasami zdarza się, że podczas ponownego montażu części dochodzi do pomyłek. Przykład: gdy otwory na śruby są zabrudzone, nawet fachowiec może przeoczyć dokręcenie jednej ze śrub.
Korzystając z dedykowanych środków, skutecznie wyczyścimy silnik. Na zdjęciu produkt marki Plak.
Czyszczenie komory silnika ma swoje zalety, jednak z drugiej strony częste mycie przy użyciu powszechnie dostępnych środków może mu zaszkodzić. Proces ten zwykle wiąże się z długotrwałym wystawieniem części na działanie silnych chemikaliów lub z koniecznością obfitego spłukiwania wodą. Choć możliwe jest wykonanie tego w sposób właściwy, zazwyczaj wymaga to sporego nakładu pracy i dużej ostrożności.
Porady w kwestii mycia silnika
Mycie komory silnika samochodowego choć daje korzyści, to wiąże się też z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim do wyczyszczenia jednostki napędowej konieczne jest użycie wody, co stanowi zagrożenie dla delikatnych urządzeń elektronicznych. Ponadto warto pamiętać, że skuteczność popularnych preparatów do mycia silników wynika z ich stosunkowo agresywnego działania. Usuwanie warstwy oleju, kurzu i piasku nie jest łatwe, dlatego stosuje się do tego środki o działaniu żrącym. Co jeszcze należy wiedzieć na temat mycia silników samochodowych? Poniżej przeczytasz inne dwie istotne porady.
- Myj silnik, gdy jest zimny – w kontakcie z gorącym blokiem woda i środki czyszczące mogą gwałtownie parować, co stanowi zagrożenie zarówno dla samego silnika, jak i dla zdrowia naszych dróg oddechowych. Oprócz tego istnieje ryzyko poparzenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku silników z aluminiowym blokiem, które nagrzewają się szybciej i do wyższych temperatur.
- Zabezpiecz instalacje elektryczne – przed myciem należy osłonić alternator oraz wszelkie przewody elektryczne. Można użyć specjalnej folii ochronnej. W samochodach z instalacją LPG kabli jest jeszcze więcej. Ponadto warto rozważyć odłączenie i wyjęcie akumulatora, aby całkowicie odciąć zasilanie pojazdu.
Mycie komory silnika od podstaw – jak umyć silnik?
Mycie komory silnika dobrze jest rozpocząć od wyczyszczenia silnika z zewnątrz. Za pomocą szczotek powinniśmy usunąć liście, resztki roślin, pajęczyny i innego rodzaju śmieci spod maski. Następnie możemy odkurzyć silnik odkurzaczem samochodowym (lub przemysłowym). Kolejnym krokiem jest zdjęcie plastikowych osłon, które zabezpieczają najważniejsze części silnika. To właśnie wtedy najlepiej jest wyjąć także akumulator. Co ważne, musimy też zabezpieczyć wlot powietrza – najlepiej na moment czymś go zatkać. Gdy jesteśmy już gotowi, rozpoczynamy mycie właściwe.
Aby dokładnie umyć silnik, należy zastosować specjalny środek do mycia komory silnika. Na zdjęciu produkt marki Cartec.
Do czyszczenia silnika na mokro używamy lekko wilgotnej szczotki z detergentem. Czyścimy alternator, obudowy elementów elektronicznych, skrzynki bezpieczników i jednostkę zapłonową. Nie lejemy zbyt dużo wody, ale wycieramy powierzchnie tak długo, aż zejdą z nich tłuste osady. Następnie powinniśmy wysuszyć części elektryczne papierowym ręcznikiem lub ścierką z mikrofibry. Podobnie postępujemy z kablami.
Kolejnym krokiem jest umycie osłon silnika, które myjemy poza komorą. Warto je spryskać środkiem do mycia silników, solidnie wyszczotkować i dokładnie spłukać wodą. Zanim zamontujemy je ponownie, muszą wyschnąć.
Mycie silnika myjką ciśnieniową
W przypadku większych zabrudzeń powinniśmy spryskać jednostkę preparatem do mycia silników, celując tam, gdzie zabrudzenia są największe. Do mycia używamy szczotki, a następnie spłukujemy resztkę środka myjką parową ze specjalną dyszą lub zamontowaną na niej szczotką. Brud i płyn powinny zejść bez problemu. Ważne jest, by pamiętać, aby nie lać wody, a zamiast tego spłukiwać całość parą, która pozwala uniknąć zalania silnika, zmniejszając tym samym ryzyko uszkodzeń. Wysoka temperatura pary pomaga w usuwaniu tłuszczu oraz neutralizowaniu i usuwaniu pozostałości środków czyszczących.
Jak umyć silnik diesla i czy są jakieś różnice w sposobie czyszczenia?
Inaczej myje się silnik diesla, a inaczej ten na benzynę. Mycie komory silnika w dieslu jest dużo prostsze, ponieważ ta jednostka jest znacznie odporniejsza na uszkodzenia. Z racji budowy i swojego mechanizmu zapłonu silnik benzynowy ma więcej elementów wrażliwych. Zapłon wymaga iskry, co wiążę się z obecnością świec zapłonowych, cewek i przewodów wysokiego napięcia. Te komponenty są szczególnie podatne na wilgoć i płyny, więc ich zmoczenie może prowadzić do problemów z uruchomieniem silnika. W przypadku zalania konieczne będzie dokładne osuszenie, aby uniknąć trudności z uruchomieniem pojazdu. Diesla w gruncie rzeczy myjemy tak samo jak inne silniki – ostrożnie i delikatnie, mimo że mamy do czynienia z mniej skomplikowaną jednostką napędową.
Tego rodzaju środki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre z nich są żrące i przeznaczone do usuwania ciężkich zabrudzeń. Na zdjęciu produkt marki Atas.
Dedykowane preparaty do mycia silnika
Podchodząc do czyszczenia silnika samodzielnie, wiele osób zadaje sobie pytanie: czym umyć silnik z oleju domowym sposobem? Odpowiedź jest prosta – lekkie zabrudzenia można potraktować płynem do mycia naczyń. Należy nanieść go na gąbkę lub ściereczkę i przecierać do momentu uzyskania satysfakcjonującego efektu. Później konieczne jest delikatne obmycie elementów wodą i pozostawienie do wyschnięcia.
Na rynku znajdziemy wiele produktów dedykowanych do tego procesu. Znajdziesz je w asortymencie sklepu Detailing House. Niezależnie od tego, czy chcesz zadbać o swoje auto w domowych warunkach, czy zajmujesz się detailingiem samochodowym, u nas dostaniesz to, czego szukasz!
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.