Jak prać mikrofibrę, by czyszczenie nie uszkodziło jej właściwości?
Akcesoria z mikrofibry to podstawowe narzędzia w pracy każdego car detailera. Nie trzeba być zresztą specjalistą, by docenić właściwości chłonne tego materiału. Ściereczek z mikrofibry używamy do pielęgnacji aut zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Od polerowania lakieru, przez czyszczenie tapicerki skórzanej czy elementów plastikowych – mikrofibra jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie się sprawdza. Aby jednak ten materiał utrzymał swoje właściwości na dłużej, koniecznie należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Jak prać ściereczki z mikrofibry i czy można to robić w pralce? Odpowiadamy!
Mikrofibra najczęściej kojarzy się nam ze ściereczkami, które mają uniwersalne zastosowanie. Na zdjęciu zestaw marki Kindly Garage.
Mikrofibra – czym jest i czemu zawdzięcza swoje właściwości?
Mówiąc o mikrofibrze, zwykle mamy na myśli miękką ściereczkę, która „w magiczny sposób” radzi sobie z każdym brudem. Czym dokładnie jest ten materiał? To mikrowłókno powstające z mieszanki poliestru z poliamidem (zwykle w proporcjach 70:30). Dużą zaletą są tutaj ultracienkie włókna, które są dziesięciokrotnie cieńsze od jedwabiu i aż sto razy cieńsze od ludzkiego włosa. Każde z tych włókien ma maleńki haczyk, który w połączeniu z pozostałymi takimi samymi haczykami skutecznie wyłapuje cząstki kurzu, brudu i bakterii. Te właściwości sprawiają jednak, że mikrofibra jest wyjątkowo delikatna. Z jednej strony nadaje się do czyszczenia trudnych powierzchni (np. luster czy tapicerki), z drugiej jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kiedy dojdzie do zabrudzenia materiału, zwykle pojawia się pytanie dotyczące tego, jak prać ścierki z mikrofibry. Odpowiedź znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.
Zalety mikrofibry:
- pochłania wilgoć;
- jest bezpieczna dla alergików;
- nie rysuje polerowanych powierzchni;
- nie pozostawia smug;
- ma właściwości szybkoschnące;
- jest prosta w użyciu;
- dostosowuje się do czyszczonej powierzchni.
Czy mikrofibra jest bezpieczna w użyciu?
Mikrowłókno to doskonały wybór dla osób cierpiących na alergie. Ten materiał jest szczególnie rekomendowany przy wyborze pościeli, kołder i poduszek. Dlaczego? Działa jak skuteczna bariera przeciwko kurzowi, drobnym zanieczyszczeniom i roztoczom. Dzięki zastosowaniu syntetycznych włókien zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień oraz reakcji alergicznych. Podsumowując, używanie mikrofibry do sprzątania samochodu i innych powierzchni nie tylko ułatwia pracę, lecz także zapewnia większe bezpieczeństwo dla zdrowia. Aby jednak materiał zachował swoje właściwości, trzeba wiedzieć, jak i w czym prać mikrofibrę.
Mikrofibrę należy czyścić wyłącznie środkami do prania mikrofibr, by materiał zachował swoje właściwości. Na zdjęciu produkt marki ADBL.
Jak zadbać o akcesoria z mikrofibry? – pranie mikrofibr
Czy można prać mikrofibrę? Tak. Istotna jest wiedza o tym, jak robić to prawidłowo. Największą rolę odgrywa tutaj regularność czyszczenia – nic nam po praniu, jeśli wcześniej rzuciliśmy ściereczkę w kąt, która przeleżała tam przez ostatnie dwa miesiące. Wówczas wypranie mikrofibry w pralce może niewiele dać – owszem zejdzie część zanieczyszczeń, ale ślady i tak pozostaną. Dlatego też mikrofibrę powinniśmy prać częściej, najlepiej po każdym czyszczeniu, które przy jej pomocy wykonaliśmy.
Z mikrofibry tworzy się też ręczniki do osuszania karoserii. Na zdjęciu produkt marki ADBL.
Jak prać mikrofibrę w pralce? To bardzo proste. Mikrofibrę można prać w pralce, ale temperatura prania nie powinna przekraczać 40°C, aby nie uszkodzić delikatnych mikrowłókien. Co więcej, zamiast wybielaczy i płynów zmiękczających, warto sięgnąć po środki przeznaczone do prania mikrofibry. Po skończonym praniu ściereczki można wysuszyć w suszarce bębnowej lub pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Materiał wykazuje właściwości szybkoschnące w porównaniu do innych materiałów (np. bawełny).
W przypadku środka Kiurlab Mi-Wash na 5 kg prania przypada 70 ml płynu.
Jeśli chcemy lepiej zadbać o żywotność naszych akcesoriów z mikrofibry, powinniśmy posegregować je wedle ich przeznaczenia. Przykładowo: ściereczki używane do polerowania, woskowania czy nakładania powłok ochronnych mogą być prane razem. Natomiast te stosowane do czyszczenia felg czy opon powinno się prać osobno. To samo tyczy się odpowiedników, które wykorzystujemy do pielęgnacji wnętrza pojazdu.
Jak prać ścierki z mikrofibry? – poradnik
Jak ustaliliśmy, mikrofibrę najlepiej prać w pralce automatycznej, pamiętając o kilku zasadach. Po pierwsze, jeśli ściereczki są mocno zabrudzone, warto je najpierw namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu do prania mikrofibr. W ten sposób pozbędziemy się największych zabrudzeń i rozmiękczymy mikrowłókna. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które pomogą uporać się nawet z największym brudem. Przykładowo do prania sprawdzą się takie produkty jak:
Po drugie, co jest równie ważne, to żeby pranie mikrofibry odbywało się na delikatnym programie w temperaturze ok. 40°C. W przypadku twardej wody warto dodać mniej więcej 100 ml octu do przegródki na płyn do płukania, co zapobiegnie twardnieniu włókien po praniu. Należy unikać proszków, wybielaczy oraz środków zmiękczających, ponieważ mogą one osłabić chłonność i zdolność mikrofibry do zbierania zanieczyszczeń.
Pranie mikrofibry przy pomocy dedykowanych preparatów jest dużo prostsze i skuteczniejsze. Warto zainwestować w środki, dzięki którym raz zakupione ściereczki z mikrofibry zachowają swoje właściwości na dłużej. Na zdjęciu produkt marki Good Stuff.
Uwaga: W przypadku prania mikrofibr w pralce należy unikać prania ściereczek z innymi tkaninami. Brudne ręczniki czy aplikatory mogą przenieść brud na delikatniejsze materiały. Ponadto właściwości elektrostatyczne mikrofibry sprawiają, że łatwo przyciąga włókna z innych tworzyw.
Mikrofibra a bawełna – w czym tkwi sekret mikrofibry?
Mikrofibra i bawełna to dwa najczęściej używane materiały do produkcji ręczników do car detailingu. Mikrofibra wyróżnia się niezwykle cienkimi włóknami, znacznie cieńszymi niż w przypadku bawełny. Jej głównymi atutami są doskonała chłonność oraz zdolność do skutecznego zbierania kurzu i brudu. Kolejną różnicą jest pochodzenie włókien – mikrofibra to syntetyczna mieszanka poliestru i poliamidu, podczas gdy bawełna jest naturalnym materiałem. Z tego względu, bawełna bywa uważana za ekologiczną. Warto jednak zaznaczyć, że mikrofibra jest wytrzymała i przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć przez długi czas, co również przyczynia się do zmniejszenia jej wpływu na środowisko. Dlatego też warto prać mikrofibrę, by móc dłużej cieszyć się jej właściwościami.
Nie tylko ściereczki. Z mikrofibry produkuje się też ręczniki
Szybkoschnący ręcznik z mikrofibry to niezwykle wszechstronne narzędzie. Z uwagi na swoją miękkość i chłonność świetnie sprawdza się przy czyszczeniu niemal każdej powierzchni. Ręczniki mikrofibrowe są niezwykle skuteczne w polerowaniu trudnych materiałów, w tym lakieru samochodowego, luster, szyb czy glazur.
Jeśli prowadzisz warsztat auto detailingowy, z pewnością często pierzesz mikrofibrę. W takim przypadku o wiele lepiej kupić większe opakowanie środka do prania mikrofibr. Na zdjęciu produkt marki Deturner.
Mikrofibra w car detailingu
Mikrofibra jest ważna w car detailingu, gdzie używa się jej do wielu precyzyjnych zadań, w tym polerowania, woskowania czyszczenia szyb oraz wnętrza. Dzięki swojej wyjątkowej chłonności i zdolności do nieinwazyjnego zbierania zanieczyszczeń nie pozostawia smug ani zarysowań, co czyni ją idealnym narzędziem do pielęgnacji samochodu. Wysokiej jakości mikrofibra jest niezbędna dla osób dbających o perfekcyjny wygląd auta, a jej wszechstronność i trwałość sprawiają, że jest często wybieranym materiałem przez profesjonalistów w tej branży.
Szukasz wysokiej jakości ściereczek i aplikatorów? Interesują Cię środki do prania mikrofibr? Zajrzyj na detailing-house.pl i sprawdź asortyment naszego sklepu. Oferujemy wysokiej jakości preparaty i akcesoria dla profesjonalistów oraz pasjonatów motoryzacji. U nas znajdziesz środki chemiczne do różnych zadań, maszyny polerskie, myjki ciśnieniowe, odzież ochronną i wiele więcej!
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.