Jak czyścić alcantarę? – domowe sposoby i profesjonalne metody

W branży motoryzacyjnej alcantara staje się coraz popularniejsza, zyskując uznanie ze względu na swoją miękkość, wytrzymałość i niebywałą estetykę. Jest to materiał obiciowy przypominający zamsz. Proces produkcji alcantary jest przyjazny dla środowiska, co w dzisiejszych czasach podkreśla jej ekologiczny charakter. Jednakże mimo coraz szerszego zastosowania w tworzeniu tapicerek, niewielu z nas wie, jak właściwie pielęgnować ten rodzaj materiału. Czyszczenie alcantary to proces wymagający odpowiedniego podejścia – zajmowanie się tym w sposób niewłaściwy może bowiem doprowadzić do większej szkody niż pożytku. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, jak czyścić alcantarę, aby zachować jej doskonały wygląd jak najdłużej.

Czym jest alcantara samochodowa?

Alcantara to jedyny w swoim rodzaju syntetyczny materiał z ultramikrowłókien. Stał się on nieodłącznym elementem nie tylko tapicerek samochodowych, ale i meblowych. Charakteryzuje się delikatnością i wyjątkowym wyglądem. Włókna alcantary można zaczesać na jaśniejszą i ciemniejszą stronę, ale prawdziwie designerskie połączenie rodzi się jednak z korelacji skóry bądź ekoskóry z alcantarą. W przypadku drobnych zabrudzeń alcantarę możemy czyścić samodzielnie, bez konieczności korzystania z profesjonalnego sprzętu. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiednie środki do pielęgnacji dostępne na rynku. Alcantara, choć sztuczna, wymaga odpowiedniego traktowania. Jeśli o nią należycie zadbamy, bardzo długo zachowa swoją miękkość i estetyczny wygląd. Aby to zrobić, należy zaopatrzyć się w dedykowane środki czystości.

Czym wyróżnia się alcantara?

Alcantara, wykorzystywana w produkcji tapicerki meblowej i samochodowej, prezentuje się inaczej niż standardowe tkaniny, wyróżniając się matową powierzchnią i całkowitym brakiem połysku. Tworzy się ją głównie z poliestrowych mikrowłókien. Ma ona zdolność skutecznego pochłaniania światła, co widać na pierwszy rzut oka. W motoryzacji, szczególnie w autach sportowych czy luksusowych, alcantara zyskuje popularność dzięki wyjątkowym właściwościom użytkowym i estetycznemu wyglądowi, choć jej zastosowanie jest z reguły kosztowniejsze.

 

Charakterystyczna dla alcantary miękkość mikrowłókien sprawia, że jest przyjemna w dotyku, co czyni ją doskonałym wyborem do tapicerki foteli samochodowych. Ponadto materiał ten jest cieplejszy w dotyku niż skóra naturalna, a to stawia go w świetnej pozycji w kontekście użytkowania aut w różnych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza zimą. Ze względu na te właściwości alcantara jest zarezerwowana dla droższych modeli aut i tak też jest postrzegana – jako drogi materiał zaspokajający wrażenia estetyczne kierowców ceniących sobie komfort i poczucie luksusu. Warto wspomnieć, że alcantara to ekologiczny wybór. Jest w całości wykonana z mikrowłókna, w tym z odzyskiwanego poliestru, co stanowi dodatkowy atut dla świadomych ekologicznie konsumentów.

Czy alcantarę można czyścić tymi samymi środkami, co skórę?

Mimo że może to brzmieć zaskakująco, alcantara czasami mylona jest ze skórą, dlatego też często nieodpowiedzialnie próbuje się ją czyścić tak samo, jak skórę. Nie jest to właściwe. Warto pamiętać, że alcantara to materiał syntetyczny, a co za tym idzie – wymaga on właściwego traktowania i zastosowanie specjalnych środków do czyszczenia tapicerki materiałowej. Oczywiście istnieją wyjątki. Nie każdy produkt i substancja się do tego nadaje. Jeśli w naszym samochodzie mamy tapicerkę mieszaną, to znaczy taką, która składa się zarówno z fragmentów skórzanych, jak i tych z alcantary, powinniśmy czyścić je osobno. Elementy ze skóry bądź ekoskóry mają swój segment dedykowanych produktów. Podobnie jest z alcantarą, wobec której po prawdzie możemy zastosować większość środków do czyszczenia materiału, ale lepiej skorzystać z tych dedykowanych.

Pranie alcantary – jak się do tego przygotować?

Aby utrzymać świeży wygląd i doskonałą kondycję tapicerki z alcantary, konieczne jest zadbanie o jej regularną pielęgnację. Alcantara, gdy nie jest zaimpregnowana, stanowi otwartą tkaninę, co sprawia, że wszelkie plamy i zabrudzenia mogą szybko przenikać w jej wewnętrzną strukturę, dlatego ważne jest, aby systematycznie odkurzać alcantarę, a w razie pojawienia się plam od razu je usuwać! Bywa jednak tak, że zabrudzeń robi się coraz więcej, a alcantara nie wymaga już czyszczenia, a wręcz gruntowego wyprania. Jak się za nie zabrać? Proces czyszczenia alcantary musimy zacząć od dokładnego odkurzenia tapicerki – użycie odkurzacza pomoże bowiem usunąć luźne zabrudzenia. Co więcej, alcantarę powinniśmy odkurzać regularnie, ponieważ zapobiega to mechaceniu się materiału. Wracając, podczas odkurzania zaleca się delikatne przeszczotkowanie materiału, aby rozdzielić posklejane włókna. Końcówkę odkurzacza należy przesuwać pod włos, jednocześnie unikając nadmiernego nacisku, by nie doszło do rozerwania tapicerki. Czynność można powtórzyć, tym razem od wewnętrznej do zewnętrznej krawędzi tapicerki.

Czym czyścić alcantarę?

Domowe sposoby czyszczenia alcantary odnoszą się do zastosowania odpowiednich preparatów. Czego do tego potrzebujemy? Przede wszystkim środka do czyszczenia alcantary oraz ściereczki z mikrofibry. Opcjonalnie można też skorzystać z miękkiego pada szlifierskiego, którym usuniemy mechacące się włókna. Przyda się również odpowiednia szczotka, którą przeczeszemy wilgotny materiał lub na sucho. Musimy pamiętać, by nie korzystać z pary, jako że zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do utraty miękkości i elastyczności alcantary, pozbawiając ten materiał właściwości, za które jest ceniony.

To, czym czyścić alcantarę jest na szczęście dobrze sprecyzowane. Na rynku znajdziemy produkty, które są dedykowane temu rodzajowi materiału. Jednym z potentatów, jeśli chodzi o produkty do czyszczenia alcantary, jest firma Colourlock, choć podobne znajdziemy też w ofercie Dodo Juice czy Koch Chemie.

Szczoteczką bez przeszkód usuniemy oderwane kawałki materiału i pozbędziemy się splątanych fragmentów tapicerki. Na zdjęciu produkt marki Colourlock.

Czyszczenie alcantary – najlepsze preparaty do prania alcantary

W trosce o zachowanie świeżości i elegancji alcantary warto regularnie odkurzać i czyścić ten materiał. Jeśli zastanawiasz się, jakie preparaty są najlepsze do jej prania, to znaczy, że chcesz wyczyścić alcantarę domowymi sposobami – nie ma w końcu potrzeby korzystania z serwisu, choć jest to możliwe (i warto). Na rynku bez problemu znajdziesz właściwe produkty i akcesoria, które pomogą Ci w uporaniu się z brudami na alcantarze. Czyszczenie należy przeprowadzać za pomocą specjalnych preparatów, szczotek o miękkim włosiu i ścierek z mikrofibry. Czym czyścić alcantarę? Oto lista polecanych produktów:

 

  1. Środek do czyszczenia alcantary Colourlock 200 ml
  2. Koch Chemie Pol Star 1L – do czyszczenia tekstyliów, skóry i alcantary
  3. Dodo Juice Fibre Reviver 500 ml – środek do czyszczenia tkanin, tapicerki, zamszu i dywanów

Ciekawym rozwiązaniem na czyszczenie alcantary domowymi sposobami jest zakup zestawów do jej czyszczenia. Na zdjęciu: produkty marki Colourlock.

Jak czyścić alcantarę – poradnik krok po kroku

Aby skutecznie czyścić alcantarę, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad, dbając jednocześnie o delikatność materiału, dlatego poniżej znajdziesz instrukcję, jak przeprowadzić tę operację krok po kroku.

 

  1. Sprawdź skuteczność preparatu – przetestuj środek na niewielkiej i najlepiej niewidocznej części tapicerki, by upewnić się, że nie wpływa negatywnie na materiał.
  2. Odkurz kanapę i fotele – w ten sposób pozbędziesz się kłębków kurzu i innych zanieczyszczeń leżących na powierzchni alcantary.
  3. Rozczesz włókna – użyj dedykowanej szczotki car detailingowej do rozczesania włókien materiału na sucho. Zacznij od ruchów pod włos, a następnie ponownie odkurz ściągnięte włókna.
  4. Aplikuj środek czyszczący – rozpyl lub wylej preparat na całą powierzchnię alcantary. Pamiętaj, by kierować się zaleceniami producenta.
  5. Użyj gąbki lub mikrofibry – zwilż ją, wyciśnij i przystąp do prania alcantary. Delikatnie przecieraj alcantarę „od szwu do szwu”, usuwając nałożony wcześniej środek czyszczący.
  6. Nałóż preparat również na gąbkę (opcjonalnie) – w przypadku większych zabrudzeń rozprowadź substancję także na powierzchni pada, gąbki lub ściereczki mikrofibrowej. Utwórz pianę i dokładnie wyszoruj większe zabrudzenia. Czyść alcantarę na mokro, ale nie przesadź z ilością wody.
  7. Regularnie płucz materiał, którym czyścisz alcantarę – podczas procesu usuwania środka czyszczącego z alcantary regularnie płucz i wyciskaj gąbkę.
  8. Stopniowo pozbywaj się piany – zbieraj widoczną pianę pozostałą po nałożeniu środka czyszczącego. W tym momencie możesz użyć odkurzacza piorącego, ale równie dobrze możesz to zrobić ręcznie.
  9. Raz jeszcze przeczesz materiał – na koniec ponownie przeczesz alcantarę pod włos i pozostaw do samoistnego wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Co ważne, unikaj nadmiernego nasłonecznienia materiału, żeby nie powstały odbarwienia, a materiał nie zesztywniał zbyt gwałtownie.

Czy można suszyć tapicerkę – pranie alcantary

Wiemy już, jak czyścić alcantarę. Teraz pora się dowiedzieć, czy można ją suszyć i jak robić to poprawnie? Nie ma w tym nic skomplikowanego i nie trzeba angażować do tego dodatkowych środków. Zaleca się umieszczenie alcantary na świeżym powietrzu w przewiewnym i zacienionym miejscu. Niezwykle ważne jest, by unikać bezpośredniego i pełnego słońca, ponieważ jego działanie może doprowadzić do nieoczekiwanego zesztywnienia materiału. Nie należy też używać żadnych ewentualnych źródeł ciepła do osuszania materiału. Zastosowanie suszarek lub innych narzędzi generujących podmuch gorąca wpłynie negatywnie na elastyczność alcantary.

 

Co z prasowaniem? Można prasować alcantarę, ale trzeba to robić delikatnie. Temperatura żelazka nie powinna przekraczać 100°C, a między narzędziem a alcantarą trzeba położyć dodatkowy materiał (np. grube prześcieradło) jako zabezpieczenie. Taka tarcza uchroni alcantarę przed bezpośrednim kontaktem z wysoką temperaturą, która w bezpośrednim spotkaniu mogłaby doprowadzić do uszkodzeń lub niechcianej zmiany struktury materiału.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii