Glinkowanie lakieru, czyli sposób na lśniący lakier

Wygląd auta jest odzwierciedleniem estetyki właściciela. To, w jakim stanie jest nasz samochód, może o nas dużo powiedzieć. Z tego powodu wiele osób decyduje się na różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne mające na celu utrzymać pojazd w nienagannej kondycji. Jedni wybierają zwykłe mycie karoserii na myjni, inni stawiają na usługi warsztatów auto detailingowych, które dysponują wiedzą oraz środkami potrzebnymi do przeprowadzenia bardziej skomplikowanych operacji. Mowa tu choćby o polerowaniu, nakładaniu folii ochronnych czy glinkowaniu. To ostatnie możemy właściwie wykonać na własną rękę, jeśli mamy wprawę. Czym jest glinkowanie auta i jakie przynosi efekty? Rozwiewamy wątpliwości w poniższym artykule!

Glinka do samochodu – co to takiego?

Glinka to doskonały produkt dla każdego kierowcy, który chce zadbać o swój samochód. Dobór odpowiedniego preparatu (a te różnią się od siebie twardością) zależy od doświadczenia osoby glinkującej samochód oraz grubości lakieru. Ważne jest, aby nasze działania nie spowodowały uszkodzeń powierzchni. Glinka może być również używana do czyszczenia szyb, reflektorów, lusterek, a nawet felg. Warto pamiętać, że zanim zdecydujemy się na któryś z dostępnych produktów, należy dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby odpowiednio dobrać go do potrzeb naszego pojazdu.

Przed glinkowaniem trzeba dokładnie umyć samochód szamponem. Na rynku znajdziemy jednak produkty typu 2 w 1, łączące w sobie cechy glinki i szamponu. Na zdjęciu produkt marki ADBL.

 

Glinka samochodowa to substancja zawierająca drobne cząsteczki polerskie, podobne do tych występujących w pastach do polerowania aut. Jej główną cechą jest zdolność do przenikania w mikroskopijne szczeliny lakieru, dzięki czemu glinki używa się do usuwania zabrudzeń z powierzchni samochodu. Mówiąc jeszcze prościej, glinka jest efektywniejsza od zwykłej wody, szczególnie gdy mówimy o trudnych zanieczyszczeniach – resztkach asfaltu, pozostałościach po owadach czy błocie. Z wyżej wymienionych powodów glinkę zalicza się do kategorii produktów do polerowania.

Glinkowanie samochodu – na czym to polega?

Glinkowanie to proces dogłębnego czyszczenia lakieru i innych powierzchni z trudnych do usunięcia zabrudzeń, na przykład sadzy, żywicy, zaschniętych owadów, rdzawych nalotów czy pyłu hamulcowego. Są to zanieczyszczenia, które zwykle nie schodzą podczas mycia auta na myjni bezdotykowej. Wówczas konieczne staje się właśnieglinkowanie lakieru, które pozwala na skuteczne usunięcie tych uporczywych plam. Co istotne, mimo że glinkę zalicza się do produktów polerskich, samo nałożenie jej na lakier nie wyeliminuje rys, a jedynie rozpuści zgromadzony w nich brud. Glinkowanie lakieru można przeprowadzić zarówno na nowych, jak i starszych autach.

Glinkowanie wymaga zastosowania odpowiedniego podkładu, który minimalizuje ryzyko powstania rys podczas samego procesu glinkowania. Na zdjęciu produkt marki Gyeon.

 

Warto pamiętać, że glinkowanie nie wpływa na zmniejszenie grubości lakieru, więc można je ponawiać co jakiś czas – i to bez obaw o pogorszenie jakości warstwy lakierniczej.

Jaka glinka do lakieru? Trzy kategorie

W kwestii doboru odpowiedniej glinki warto pogrupować te produkty w ramach trzech kategorii. Dlaczego? Ze względu na to, że różnią się one od siebie pod względem stopnia twardości, a to właśnie ten parametr decyduje o skuteczności i sile czyszczenia. Wyróżniamy:

 

  1. Glinki miękkie – to produkty, które są znakomitą propozycją dla osób dopiero zaczynających przygodę z glinkowaniem auta. Dzięki swojej delikatności pozwalają na bezpieczne czyszczenie bez ryzyka uszkodzenia lakieru. Warto jednak mieć na uwadze, że z racji swojej łagodności, skuteczność takiej glinki jest nieco mniejsza, co oznacza, że proces czyszczenia może zająć więcej czasu.
     
  2. Glinki o średniej grubości – glinki średnie to dobry wybór dla osób, które miały już styczność z glinkowaniem lakieru i dobrze znają ten proces. Taki produkt wymaga od nas mniej wysiłku, a efekty są widoczne szybciej. Ten rodzaj glinki jest szczególnie polecany do starszych aut, gdzie lakier jest zazwyczaj grubszy.
     
  3. Glinki twarde – twarda glinka nie jest zalecana dla osób, które nie mają doświadczenia w glinkowaniu samochodu. Jeśli taka glinka znajdzie się w rękach amatora, może łatwo doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Z drugiej strony produkty z tej kategorii wykazują szybkie i najskuteczniejsze efekty czyszczenia.

 

Z uwagi na te różnice nigdy nie należy kupować glinki, a tym bardziej stosować jej bez wcześniejszego zapoznania się ze specyfikacją produktu. Przed zakupem powinniśmy przeczytać uważnie opis producenta, sprawdzić twardość glinki i dobrze ocenić swoje umiejętności. Czasami lepiej wybrać miękką glinkę zamiast twardej.

Glinka samochodowa kształtem przypomina kostkę. W zależności od stopnia twardości producenci oznaczają swoje produkty odpowiednimi oznaczeniami. W tym przypadku jest to wersja „soft”, czyli miękka glinka. Na zdjęciu produkt marki Innovacar.

Co daje glinkowanie lakieru? Na jakie efekty można liczyć?

Glinka polerska do samochodu przywraca wyjątkowy połysk lakieru, nawet gdy auto straciło już swój blask. Mieszanina doskonale przygotowuje powierzchnię lakieru do nałożenia wosku czy powłoki ochronnej. Dzięki jej zastosowaniu mycie auta staje się łatwiejsze i wymaga od nas mniejszego wysiłku. Jakby tego było mało, proces glinkowania nadaje lakierowi właściwości hydrofobowych, co oznacza, że woda szybko spływa z powierzchni auta, eliminując ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków.

Jak glinkować samochód i czy glinka nadaje się wyłącznie do lakieru?

Glinkowanie auta to nie tylko proces oczyszczania lakieru. Materiał można też zastosować w innych miejscach. Przykładem jest glinkowanie szyby. Nic nie stoi na przeszkodzie, by środkiem pokryć też reflektory, lusterka czy felgi. Glinka ma właściwości hydrofobowe, co sprawia, że po zakończonym procesie woda będzie szybciej spływała z szyb czy lamp. Co więcej, glinkowanie szyby warto przeprowadzić tuż przed aplikacją niewidzialnej wycieraczki, czyli preparatu, który separuje wodę od szkła, sprawiając, że krople szybciej spływają na boki, zapewniając kierowcy doskonałe pole widzenia.

Czarna glinka od Chemical Guys to najtwardsza z glinek od tego producenta.

Co zamiast glinki do lakieru?

Glinkowanie jest bardzo skuteczne także w przypadku felg, które są narażone na trudne do usunięcia zabrudzenia. Oczywiście można je potraktować preparatami do czyszczenia felg, ale te nie zawsze okazują się aż tak skuteczne. Z pomocą przychodzi glinka, która radzi sobie z tymi problemami, zapewniając czystość i lustrzany połysk.

 

Dzięki glinkowaniu można usunąć naloty ze spalin, kurzu i zanieczyszczeń drogowych. Glinka jest też skuteczna w walce ze śladami po owadach i ptasich odchodach. Wbrew pozorom są to trudne zabrudzenia, które mogą nawet szkodzić lakierowi. Warto położyć na nie glinkę, jeśli środki do usuwania owadów nie okażą się wystarczające.

Glinkowanie lakieru krok po kroku – poradnik

Glinkowanie można wykonać we własnym zakresie. Nie ma potrzeby angażowania profesjonalistów. Istotne jest jednak odpowiednie przygotowanie, w tym zakup właściwego produktu. Proces należy rozpocząć od starannego umycia pojazdu. Dobrze jest zastosować szampon samochodowy, przy pomocy którego usuniemy lekkie zabrudzenia. Następnie pojazd należy osuszyć – w tym celu warto wykorzystać ręczniki z mikrofibry.

Do glinkowania przyda się rękawica, która zabezpieczy naszą dłoń przed niespodziewanymi obrażeniami podczas pracy. Na zdjęciu produkt marki Chemical Guys.

Glinkując samochód, powinniśmy stosować konkretną technikę. Odradza się szorowania auta. Zamiast tego wystarczy lekko przyłożyć ściereczkę lub rękawicę z glinką do powierzchni i wykonywać delikatne ruchy. Oto kompletny poradnik do glinkowania lakieru:

 

  1. Przygotowanie glinki – oderwij kawałek glinki i ugniataj w dłoniach, aby stała się miękka i elastyczna. Uformuj z niej kulkę, kostkę lub placek i pokryj go płynem smarującym.
  2. Glinkowanie auta – czyść auto prostymi, pionowymi lub poziomymi ruchami. Unikaj okrężnych ruchów, aby nie zarysować lakieru. Używaj glinki, dopóki nie stanie się zbyt brudna. Jeśli spadnie na ziemię, musisz ją wyrzucić i wziąć kolejny fragment produktu.
  3. Mycie po glinkowaniu – umyj auto po skończonym procesie. Jeśli widzisz zarysowania, delikatnie wypoleruj lakier.
  4. Nałożenie wosku – zastosuj wosk, by zwiększyć odporność lakieru na zabrudzenia.

Warto pamiętać, by nie glinkować pojazdu bez poślizgu do glinki. Na zdjęciu produkt marki Shiny Garage.

Glinkowanie lakieru jako usługa w car detailingu – cena

Wspomnieliśmy, że glinkowanie samochodu to zabieg, który można przeprowadzić we własnym zakresie. Czasami jednak lepiej skorzystać z usług warsztatu detailingowego, zwłaszcza gdy nie mamy doświadczenia w glinkowaniu aut. Taka usługa wyniesie nas wówczas od kilkudziesięciu do maksymalnie 200 zł. Na cenę ma oczywiście wpływ wielkość pojazdu. Mniej zapłacimy w przypadku glinkowania małego samochodu, więcej za glinkowanie sedana, kombi czy SUV-a. Ogólny koszt może się też różnić ze względu na cenę glinki.

 

Jeśli myślisz o glinkowaniu pojazdu, sprawdź ofertę sklepu Detailing House. W naszym asortymencie znajdziesz różnego rodzaju glinki, środki czystości i narzędzia używane w profesjonalnym car detailingu. Niezależnie od tego, czy prowadzisz własne studio, czy chcesz zadbać o swój samochód, odwiedź detailing-house.pl i zamów potrzebne produkty!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii